poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Zdrowie i Dieta

Przepuklina kręgosłupa – czym jest i jak wygląda leczenie?

O przepuklinie kręgosłupa mówi się, że jest to wypadnięty dysk. Do takiej sytuacji dochodzi w sytuacji, kiedy centralna część dysku przesuwa się – najczęściej diagnozuje się wypadnięcie dysku w obszarze lędźwiowym.

Przepuklina kręgosłupa to przede wszystkim poważne schorzenie, które powoduje ogromny ból, ponieważ przemieszczony dysk może uciskać nerwy. Właśnie dlatego wymaga natychmiastowego leczenia. Dolegliwości bólowe są na tyle uciążliwe, że bardzo często uniemożliwiają normalne poruszanie się. Doraźne leczenie samych objawów nie przynosi ulgi. Fakt, że środki przeciwbólowe mogą uśmierzyć ból, ale nie jest to efekt długotrwały. Pamiętajmy również, że przepuklina kręgosłupa może spowodować promieniowanie bólu na kończyny – to tzw. rwa kulszowa, która dotyczy nawet 2% pacjentów z wypadniętym dyskiem.

Cieszy fakt, że przy zastosowaniu nowoczesnych metod może być skutecznie leczona przepuklina kręgosłupa. Operacja jest przeważnie zalecana jedynie w skrajnych, poważnych już przypadkach chorobowych. W większości stosuje się jednak metody zachowawcze. To między innymi odpoczynek, utrzymywanie pozycji leżącej, farmakoterapia, fizjoterapia czy iniekcje innowacyjnych preparatów bezpośrednio do kręgosłupa.

Leczenie chirurgiczne najczęściej zalecane jest w trybie nagłym, czyli wtedy, kiedy uciskane nerwy przyczyniają się do innych dysfunkcji życiowych. Warto wziąć pod uwagę, że w poważnych przypadkach przepuklina kręgosłupa przyczynia się do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego bądź jelit. Właśnie to są wskazania do przeprowadzenia natychmiastowej operacji.

Pamiętajmy, że wypadanie dysku dotyczy nie tylko osób starszych, u których tego rodzaju schorzenie doszło na skutek zwyrodnień i naturalnego starzenia się organizmu. Nieodpowiedni tryb życia, a przede wszystkim brak aktywności ruchowej przyczynia się do powstawania przepukliny kręgosłupa u osób młodych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *