sobota, 18 maja, 2024
Dom i Ogród

Co uwzględnić w planowanym ogrodzie?

Niemal każdy, kto zdecydował się zamieszkać w domu jednorodzinnym na wsi lub obrzeżach miasta, myślał o ogrodzie, w którym będzie można odpocząć, oderwać się od codzienności i który po prostu będzie cieszył oko. Aby tak było, należy odpowiednio go zaprojektować, nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim należy wiedzieć, jak dobrać rośliny, by przetrwały i mogły się rozwijać.

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma być główny cel ogrodu – czy będziemy chcieli w nim pograć z dziećmi w piłkę czy badmintona, czy może tylko poopalać się w słoneczne dni lub rozpalić grilla. Jeszcze inny typ ogrodu to taki, w którym będą rosły owoce i warzywa.

Podczas już tej właściwej części projektowania ogrodu powinniśmy przestrzegać kilku elementarnych zasad. Przede wszystkim nie powinniśmy umieszczać żadnych roślin lub ozdób na środku ogrodu. Posadzony w ten sposób krzew bardzo „pomniejsza” przestrzeń użytkową w ogrodzie. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, w której chcemy podkreślić wagę jakiegoś elementu (np. fontanna lub pomnik, ewentualnie wyjątkowe drzewo), jednak nawet i w takiej sytuacji musimy zrobić to w sposób przemyślany.

Aby zachować pewien rodzaj estetyki w ogródku, powinniśmy sadzić rośliny piętrowo – im dalej od wolnej przestrzeni, tym rośliny powinny być wyższe. Zaczynamy od trawnika, przez młode rośliny, które nigdy nie będą wielkich rozmiarów, przez wyższe krzewy i na końcu drzewa. Dodatkowo możemy optycznie powiększyć ogród, jeżeli te najbardziej oddalone rośliny będą skupiać barwy zieloną i niebieską. Pamiętajmy jednocześnie, żeby nie sadzić zbyt wiele zróżnicowanych gatunków roślin, ponieważ będzie to po prostu wyglądało źle.

Jeżeli nasz ogród ma być miejscem do wypoczynku, warto umieścić w nim altankę lub taras. Najlepszym materiałem na wykonanie takiej przestrzeni są kamień, płytki ceramiczne lub deski wpc. Projektowane dziś tarasy oparte są na minimalizmie, a dodatkowo jako ozdoby zazwyczaj służą doniczkowe rośliny. W ten sposób z łatwością możemy połączyć taką przestrzeń z ogrodem.

Jeden komentarz do “Co uwzględnić w planowanym ogrodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *