wtorek, 21 maja, 2024
Zdrowie i Dieta

Kto może wykonywać badanie USG?

Dzisiaj przedstawimy Wam charakterystykę badania USG, ale nie mamy na myśli pacjentów, którzy takowe wykonują. Wiadomo przecież, że diagnostyka usg jest postawą w celu wykrycia, wykluczenia albo kontroli prowadzonego leczenia. Chodzi nam raczej o drugą stronę medalu, czyli lekarzy, które takie badanie mogą wykonywać. Okazuje się, że nie wszyscy medycy posiadają stosowne ku temu kwalifikacje.  

Lekarz specjalista

Badanie usg może wykonywać tylko lekarz, który posiada udokumentowane potwierdzenie umiejętności wykonywania badania ultrasonograficznego z danego zakresu. Trzeba wziąć pod uwagę, że badanie USG jest najczęściej stosowanym badaniem profilaktycznym i diagnostycznym. Można je przeprowadzać praktycznie na każdym organie. Badanie ultrasonograficzne najczęściej wykorzystuje się w ramach badań kontrolnych, to usg piersi, usg nerek, usg jamy brzusznej, usg pęcherza czy usg gruczołu tarczycy. Do każdego badania poszczególnych narządów przystępuje lekarz, który ukończył kwalifikację obejmującą program diagnostyczny.

Rekomendacja kliniki

Pacjenci powinni wykonywać badanie ultrasonograficzne tylko w sprawdzonych gabinetach i klinikach. Okazuje się, że trzeba zwracać uwagę nie tylko na kwalifikacje lekarzy, ale także standardy utrzymywane w danej placówce medycznej i jakość sprzętu, którym badanie będzie wykonywane.

Sprzęt ultrasonograficzny musi być w pełni sprawny i tylko najlepszej jakości. Im jest bardziej nowoczesny, tym wyniki mogą być bardziej szczegółowe. Ultrasonograf, który pracuje bez przerwy i bez koniecznego serwisu od kilku lat, może nie wykryć małych zmian albo zafałszować wyniki. Im lepszy sprzęt, tym wyniki badań będą dokładniejsze. W połączeniu z umiejętnościami lekarza tylko wtedy pacjent może liczyć na szczegółowy obraz.

Gdzie wykonywać badanie USG?

Każdy pacjent musi wiedzieć, że badania usg są refundowane. Oznacza to, że może je wykonać bezpłatnie każda ubezpieczona osoba. Niestety bardzo często na darmowe badanie trzeba długo czekać, nierzadko jest to kilka miesięcy. Nie każdy może tyle czekać.

Prawdą jest również to, że to prywatne gabinety i kliniki medyczne posiadają sprzęt lepszej jakości. Czasem warto wydać pieniądze na to, by ratować zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie. Wybierając rekomendowaną klinikę prywatną, można liczyć na to, że badanie usg zostanie wykonane natychmiast.

Standard badań ultrasonograficznych

Czy wiecie, że Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne stworzyło kodeks, zgodnie z którym badania usg muszą być wykonywane według określonych standardów. Właśnie dzięki temu minimalizowane jest ryzyko pomyłki w czasie jego realizacji.

Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne dokładnie określa nie tylko to, jak wykonywać badanie tego rodzaju, ale również jak je opisywać. Okazuje się, że nie tylko obraz z usg jest istotny, bo podstawą diagnozy i dalszego leczenia jest dokładne opisanie zmian, które w danym organie powstały. Przed realizacją badania pacjent powinien utwierdzić się w przekonaniu, że lekarz stosuje wyżej wymienione standardy. Tylko to da pewność jego realizacji w należytej staranności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *