piątek, 19 kwietnia, 2024
Zdrowie i Dieta

Jak zdiagnozować choroby siatkówki oka?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, makulopatia cukrzycowa, zwłóknienie przedplamkowe, retinopatia surowiczna – to tylko niektóre podejrzenia, z powodu których wykonuje się badanie OCT, czyli koherentną tomografię dna oka. To badanie, które stanowi podstawę diagnostyczną wszelkich chorób, jakie wiążą się z siatkówką oka.

OCT, czyli nowoczesna metoda diagnostyczna

Optyczna koherentna tomografia dna oka jest badaniem w pełni bezbolesnym i nieinwazyjnym. Wykorzystuje się w jego przypadku skaning optyczny, dzięki czemu medyk ma możliwość oceny poszczególnych warstw budowy całego oka. OCT można śmiało porównać do badania ultrasonograficznego – tutaj też wykorzystuje się wiązkę światła, przez co jest w pełni bezkontaktowe. Specjaliści potwierdzają, że właśnie dzięki temu koherentna tomografia zastępuje już coraz częściej inwazyjne badanie z dożylnym podaniem kontrastu, czyli angiografię fluoresceinową.

Jak wygląda badanie OCT?

15-30 minut przed jego realizacją pacjent otrzymuje krople, które zostają wpuszczane do źrenic w celu ich rozszerzenia. Nawet przez 4 kolejne godziny może odczuwać on zaburzenia wzrokowe, takie jak niedowidzenie czy podwójne widzenie. Warto, by pacjent pozostawał w tym czasie pod opieką lekarską lub kogoś bliskiego.

Samo badanie nie wymaga od pacjenta żadnych wyrzeczeń. Jest w pełni bezbolesne, krótkie i można je powtarzać wielokrotnie w pełnym bezpieczeństwie. Pacjent siada przed specjalnym aparatem i brodę kładzie na specjalnej podpórce – dzięki temu jego oczy są dokładnie na wysokości ekranu, który rejestruje obraz poszczególnych warstw oka. W takiej pozycji pacjent musi wytrzymać od kilku do kilkunastu minut. I tyle.

Efekt

Badanie OCT niejednokrotnie wystarcza, by okulista mógł trafnie zdiagnozować chorobę siatkówki oka i zalecić optymalne leczenie. Musimy brać pod uwagę, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Bardzo często zdarza się, że okulista musi współpracować z medykiem o innej specjalizacji. Wszystko zależy od przyczyny choroby oka, którą należy natychmiast wyeliminować, by stan oka pozostawał nienaganny.

Ciekawostki

Co ciekawe, badanie OCT wykonuje się bardzo często nie tylko w celu rozpoznania schorzenia, ale również już w trakcie terapii. Doskonałym przykładem jest jaskra – w trakcie leczenia tej choroby oczu badanie koherentnej tomografii dna oka wykonuje się cyklicznie. Wszystko po to, by móc ocenić efekty zaleconego leczenia. To wtedy okulista może w razie konieczności reagować, w tym zmienić leczenie albo stwierdzić, że terapia właśnie została zakończona, a pacjent może cieszyć się „sokolim wzrokiem”.

O czym warto pamiętać?

Osoby dorosłe powinny pukać do gabinetów okulistycznych przynajmniej raz w roku. Najważniejsza jest profilaktyka, bo tylko wtedy możliwe jest zapobieganie występowania choroby albo reagowanie natychmiast, kiedy tylko jest ona jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Dzięki temu leczenie może być o wiele mniej inwazyjne i o wiele bardziej skuteczne.

Raz na 6 miesięcy okulistę powinny zaś odwiedzać osoby, u których w rodzinie występowały choroby oczu. To one obarczone są o wiele większym ryzykiem pojawienia się wady wzroku. W przypadkach wdrożonego już leczenia, o częstotliwości wizyt okulistycznych decyduje lekarz prowadzący. Są to kwestie indywidualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *