Czym jest filtr taśmowy?
Technologia z każdym rokiem robi milowe kroki naprzód. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nawet nie wyobrażał sobie, że chociażby z Internetu będzie można korzystać gdzie i kiedy się chce. Wiele branży dziś nie poradziłoby sobie bez nowości technologicznych, a jedną z nich jest przemysł. Do automatyzacji procesów w przedsiębiorstwie dąży większość właścicieli firm i zakładów produkcyjnych. Przykładem urządzenia, bez którego wiele fabryk nie wyobraża sobie produkcji, jest filtr taśmowy. Znacznie obniża on ładunek zanieczyszczeń dla oczyszczalni, co jest jednoznaczne z obniżeniem kosztów eksploatacyjnych. Oczyszcza on płyny, do których zaliczamy płyny technologiczne.
Dzięki wielu możliwościom konfiguracyjnym tego typu filtry można dopasować do praktycznie każdego przemysłowego procesu produkcyjnego. Użytkownik może wybierać różne opcje w zakresie doboru medium filtracyjnego, wyładunku placka, przepłukiwania oraz wydajności całego urządzenia. W zależności od środowiska pracy, mamy także możliwość dobrania materiału do konstrukcji urządzenia. Filtr pozwala także na niemal dowolne rezultaty rozdzielania, a to wszystko za sprawą możliwości niemal dowolnego dostosowania zmiennych procesowych. Istnieje też opcja zmiany prędkości przesuwu taśmy filtracyjnej, poziom obciążenia i czas oraz jakość przemywania oraz osuszania placka.
Co ważne, filtry charakteryzują się prostą budową mechaniczną, a ich podstawa jest niewielkich rozmiarów. Jak w każdej maszynie, również w filtrach należy dbać o regularne czyszczenie i konserwacje urządzenia, co ze względu na prostą budowę jest bardzo łatwe.
Podciśnieniowe filtry taśmowe są rozwiązaniem doskonale dopasowanym dla zastosowań o większym tonażu takim jak w przemyśle wydobywczym. Skonstruowany system jest wyjątkowo trwały i wytrzymały. Sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku mniejszych urządzeń, gdzie filtrat ma właściwości korozyjne. Zda egzamin również w miejscach, gdzie potrzeba prostych oraz lekkich instalacji.