Odszkodowanie za zakażenie koronawirusem

Pandemia koronawirusa szaleje. Większość pracodawców wysłała swoich pracowników do pracy zdalnej, jednak nie wszyscy to zrobili. Powody są różne — najczęściej praca nie może być wykonywana z domu. Jednak pracodawcy muszę zawsze bezwzględnie zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa.

Koronawirusowy reżim BHP

Pracodawcy muszą tak zorganizować pracę pracowników, aby zminimalizować możliwość zarażenia się koronawirusem i jednocześnie zapewnić odpowiednie funkcjonowanie firmy. Pracodawcy powinni zapewnić środki dezynfekcji w firmach oraz odstęp pomiędzy stanowiskami pracy wynoszący co najmniej 2 metry.

Nie wszyscy pracownicy muszą siedzieć w maseczkach podczas wykonywania pracy. Jedynie osoby obsługujące bezpośrednio klientów i wykonujące pracę w części dostępne dla nieograniczonej liczby osób (np. w recepcji). Zaleca się również dokonanie dokładnej dezynfekcji biura.

Odszkodowania za zakażenie koronawirusem.

Pracownicy placówek medycznych są traktowani wyjątkowo — to właśnie te osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Pracownicy medyczni zakażenie koronawirusem mogą starać się o odszkodowanie z dwóch źródeł: w ramach ZUS i od szpitala, czyli od pracodawcy.

Pierwsza droga polega na powołaniu się na odszkodowanie za chorobę zawodową. Odszkodowanie zostanie wtedy wypłacone w ramach ubezpieczenia społecznego.

Druga droga dotyczący nie tylko pracowników medycznych, ale wszystkich pracowników, którzy zrazili się koronawirusem w pracy. Jeśli uważają, że nastąpiło to w wyniku zaniedbań pracodawcy, to mogą się oni ubiegać o odszkodowanie na drodze cywilnoprawnej. Jednak w tej wynajęcie specjalisty, jakim jest adwokat. Olsztyn dysponuje na pewno wieloma adwokatami, którzy mają doświadczenie w walce o odszkodowania. Warto zainteresować się tym tematem, jeśli uważamy, że z winy pracodawcy jesteśmy zakażeni koronawirusem.

 

Czytaj więcej: Prawnik, adwokat czy radca prawny? Którego specjalistę wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *