poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Prawo i Finanse

Odszkodowanie za zakażenie koronawirusem

O pandemii koronawirusa już się tyle nie mówi, natomiast ludzie nadal chorują. Większość pracodawców wysłała swoich pracowników do pracy zdalnej, jednak nie wszyscy to zrobili. Powody są różne — najczęściej praca nie może być wykonywana z domu. Jednak pracodawcy muszą zawsze bezwzględnie zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Dodatkowo zachorowanie na covid 19 może pokrzyżować plany wakacyjne.

Sezon urlopowy powoli się zaczyna, warto więc zabezpieczyć się na wypadek zachorowania na koronawirusa. Koszty leczenia za granicą, czy koszty związane z rezygnacją z wyjazdu mogą zaboleć. Uchronić się przed tym może odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Gdy planujesz wyjazd za granicę, ubezpieczenie jest niezbędne!

Koronawirusowy reżim BHP

Pracodawcy muszą tak zorganizować pracę pracowników, aby zminimalizować możliwość zarażenia się koronawirusem i jednocześnie zapewnić odpowiednie funkcjonowanie firmy. Pracodawcy powinni zapewnić środki dezynfekcji w firmach oraz odstęp pomiędzy stanowiskami pracy wynoszący co najmniej 2 metry.

Nie wszyscy pracownicy muszą siedzieć w maseczkach podczas wykonywania pracy. Jedynie osoby obsługujące bezpośrednio klientów i wykonujące pracę w części dostępne dla nieograniczonej liczby osób (np. w recepcji). Zaleca się również dokonanie dokładnej dezynfekcji biura.

Odszkodowania za zakażenie koronawirusem.

Pracownicy placówek medycznych są traktowani wyjątkowo — to właśnie te osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Pracownicy medyczni zakażenie koronawirusem mogą starać się o odszkodowanie z dwóch źródeł: w ramach ZUS i od szpitala, czyli od pracodawcy.

Pierwsza droga polega na powołaniu się na odszkodowanie za chorobę zawodową. Odszkodowanie zostanie wtedy wypłacone w ramach ubezpieczenia społecznego.

Druga droga dotyczący nie tylko pracowników medycznych, ale wszystkich pracowników, którzy zrazili się koronawirusem w pracy. Jeśli uważają, że nastąpiło to w wyniku zaniedbań pracodawcy, to mogą się oni ubiegać o odszkodowanie na drodze cywilnoprawnej. Jednak w tej wynajęcie specjalisty, jakim jest adwokat. Olsztyn dysponuje na pewno wieloma adwokatami, którzy mają doświadczenie w walce o odszkodowania. Warto zainteresować się tym tematem, jeśli uważamy, że z winy pracodawcy jesteśmy zakażeni koronawirusem.

 

Czytaj więcej: Prawnik, adwokat czy radca prawny? Którego specjalistę wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *