Ile kosztują usługi graficzne grafika freelancera?
Projekty graficzne potrafią być naprawdę zróżnicowane. Grafik freelancer może dla nas wykonać logo firmy, opakowanie produktu, a nawet projekt ulotki. W przypadku agencji graficznych łatwo jest porównać ceny pomiędzy nimi, jednak w przypadku grafików freelancerów nie jest to już takie proste, gdyż trzeba patrzeć na więcej aspektów.
Czy stawki godzinowe to dobry pomysł?
Sporo osób niezwiązanych z branżą graficzną lub kreatywną uważa, że godzinowe rozliczanie pracy grafika jest dobrym pomysłem. W końcu im trudniejszy projekt, tym więcej czasu trzeba na niego poświęcić, a wynagrodzenie powinno być adekwatne do trudności zlecenia. Prawdą jest, że końcowa cena w części zależy od czasu poświęconego na przygotowanie projektu. Jednak trzymanie się wyłącznie czasu pracy, nie jest końca dobrym pomysłem w szacowaniu końcowej ceny.
Otóż grafik freelancer ma w zanadrzu wiele kosztów stałych, które są niezależne do trudności zlecenia. Abonament na programy graficzne, opłata za prąd, internet, telefon, składki ZUS. To wszystko wchodzi w skład ostatecznej ceny.
Im lepsze portfolio, tym wyższa cena.
Przy szacowaniu ostatecznej zapłaty za projekt graficzny trzeba też wziąć pod uwagę dorobek grafika. Jeśli decydujemy się na utytułowanego grafika, który na swoim koncie ma wiele wygranych konkursów graficznych, to należy liczyć się z większymi kosztami. Ale możemy też oczekiwać, że najprawdopodobniej projekt będzie wyjątkowo dopracowany.