poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Zdrowie i Dieta

Badania przygotowujące do ciąży

Mając na uwadze, że praktycznie każda kobieta przynajmniej raz w życiu przebywa infekcję grzybiczą lub bakteryjną pochwy, warto poznać możliwości, jakie daje nieinwazyjny wymaz z pochwy. Pobierając wymaz z pochwy i/lub kanału szyjki macicy możliwe jest wykonanie szeregu badań o różnym zakresie. Od najbardziej podstawowych do wysokospecjalistycznych. Diagnostyka mikrobioty pochwy pozwala ustalić, co jest przyczyną dolegliwości i dobrać skuteczne leczenie. Często dopiero w badaniu mikrobioty pochwy okazuje się, że mimo objawów sugerujących zapalenie grzybicze lub bakteryjne pochwy, mikroorganizmy chorobotwórcze nie są obecne, a jedynie istnieje problem z zaburzeniami  fizjologicznej mikrobioty ochronnej pochwy. Może także okazać się, że objawy, które przypominają waginozę bakteryjną, czy bakteryjne lub grzybicze zapalenie pochwy są wywołane obecnością patogenów przekazywanych drogą płciową i wymagają zastosowania innego leczenia. Wymaz z pochwy pozwala więc skrócić czas dolegliwości. Badaniem mikrobioty pochwy jest także ważne jako przygotowanie do ciąży.

Wymaz z pochwy – co można zbadać?

Wymaz z pochwy pozwala dokładnie sprawdzić ilość mikroorganizmów obecnych w pochwie i/lub kanale szyjki macicy: bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków. W badaniu mikrobioty pochwy np. VagiStatus ocenia się zarówno mikroorganizmy występujące fizjologicznie, jak i odpowiedzialne za przykre objawy (swędzenie, pieczenie, ból podczas stosunku i/lub oddawania moczu, upławy) oraz rozwój infekcji, czy raka szyjki macicy.

Jednym z najbardziej powszechnie wykonywanych i znanych badań u ginekologa jest cytologia. Badanie to wykonywane jest w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. W tym celu pobierany jest wymaz z kanału szyjki macicy, a komórki nabłonka są oglądane pod mikroskopem.

Innym powszechnym badaniem jest posiew mikrobiologiczny w kierunku GBS, czyli paciorkowców β¬hemolizujących z grupy B (Group B Streptococcus – GBS) – Streptococcus   agalactiae. Wymaz z pochwy GBS pobierany jest standardowo u każdej kobiety będącej w ciąży, między 35 a 37 tygodniem ciąży.

Warto wiedzieć, że jest dużo więcej dostępnych badań, które mogą być przydatne w różnych dolegliwościach układu moczowo-płciowego oraz w ramach profilaktyki. Mimo szerokiego zakresu narzędzi diagnostycznych, często pacjentki są leczone jedynie na podstawie objawów, a nie badań mikrobioty pochwy. W Polsce, placówką medyczną specjalizującą się w diagnostyce mikrobioty pochwy (VagiStatus) jest Instytut Mikroekologii w Poznaniu.

Wymaz z pochwy Poznań

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, można umówić się na konsultację do położnej, która pomoże w wyborze odpowiedniego badania oraz pobierze wymaz z pochwy. Cena konsultacji to 80 zł (położna w Poznaniu). Badania VagiStatus w Instytucie Mikroekologii można również wykonać, jeśli wymaz z pochwy został pobrany w innym miejscu, np. u Twojego lekarza ginekologa-położnika. Badanie mikrobioty pochwy VagiStatus jest dostępne w sprzedaży w e-sklepie, a następnie po pobraniu materiału, wystarczy odesłać go do laboratorium Instytutu.

Wymaz z pochwy – cena

W zależności od zakresu, różna jest cena badania mikrobioty pochwy. Najtańsze badanie mikrobioty pochwy VagiStatus screen ilościowy kosztuje 90 zł (szersze niż wymaz z pochwy GBS). Im więcej patogenów jest identyfikowanych molekularnie w badaniu VagiStatus, tym cena badania rośnie. Najszersze badanie VagiStatus Complete kosztuje 980 zł i bada dodatkowo genetycznie obecność aż 11 patogenów najczęściej przekazywanych drogą płciową, w tym trudnohodowlanych i niehodowlanych oraz aż 30 typów wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV, zarówno związanych z wysokim ryzykiem zmian onkogennych, mogących prowadzić do raka szyjki macicy, jak również HPV niskiego ryzyka onkogennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *