wtorek, 21 maja, 2024
Nowe Technologie

Alternatywny pomysł na dłutaki – nie tylko do produkcji kół zębatych!

Kiedy trzeba szybko usunąć kilka kawałków metalu, dłutaki do produkcji kół zębatych są niezastąpione. Z łatwością przecinają metalowe śruby, nity, wsporniki i gwoździe. Mogą Ci nawet pomóc pozbyć się pozostałości starego kołnierza mocującego. Co więcej, nie zajmie Ci to więcej niż kilka sekund i nie będziesz musiał tracić czasu na ustawianie piły czy szlifierki kątowej. Dłutaki do kół zębatych są wszechstronne i wbrew pozorom ich zastosowanie nie musi być ograniczone do samych kół właśnie. Czytaj dalej, a lepiej zrozumiesz ten rodzaj narzędzia.

Niekonwencjonalne zastosowanie dłutaków – wskazówki praktyczne

Zawsze używaj dłutaka, który jest nieco szerszy niż to, co tniesz. Zwilż krawędź dłuta kroplą oleju maszynowego. To pomaga mu prześlizgiwać się przez utwardzone ziarna metalu, w podobny sposób działają dłutaki do rowków wpustowych, a następnie:

  • przytrzymaj dłuto kciukiem,
  • palcem wskazującym umieść krawędź na metalu,
  • uderz młotkiem kulkowym.

Nie używaj młotka pazurowego — głowice nie są hartowane do uderzania w twardy metal i mogą odpryskiwać. Gdy metal zostanie nacięty, zwykle można go odłamać. Całkowity zainwestowany w to zadanie czas powinien wynosić 30 sekund lub mniej – jeśli technologia obróbki kół zębatych walcowych – metoda kształtowa nie jest Ci obca.

O czym pamiętać przy korzystaniu z dłutaka w ten sposób?

Zawsze zakładaj okulary ochronne i używaj dłutaka, który jest o 25 procent szerszy niż to, co tniesz. Naostrz dłuto pod kątem od 60 do 70 stopni. Wystarczy kilka sekund na szlifierce, aby odświeżyć krawędzie tnące. Przed użyciem nałóż niewielką ilość oleju 30-gramowego na krawędzie tnące. Zmniejsza to tarcie, co zwiększa zdolność skrawania narzędzia.

Ustaw obrabiany przedmiot na środku szczęk i mocno dokręć imadło. To nie jest zadanie dla delikatnego imadła – użyj wytrzymałego modelu. Aby zmaksymalizować moc każdego uderzenia, wyrównaj dłuto ze śrubą imadła i tnij prostopadle do szczęk. Nie używaj dłuta z uszkodzoną końcówką. Zetrzyj zwinięty metal, zanim się odłamie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *