piątek, 26 kwietnia, 2024
Zdrowie i Dieta

Co diagnozuje ultrasonograf?

Badanie USG to jedno z najczęściej wykonywanych badań w ramach diagnostyki schorzeń ludzkiego organizmu.

Badanie ultrasonografem jest bezbolesne, nieinwazyjne i można je powtarzać wielokrotnie. Do tego może być wykonywane bez względu na wiek oraz płeć pacjenta.

Uznaje się, że ultrasonograf jest jednym z najbardziej nowoczesnych i najlepszych sprzętów współczesnej medycyny. Za jego pomocą można szybko wykonać niezwykle dokładne badanie, obrazujące wnętrze ludzkiego ciała. USG pokazuje poszczególne narządy – ich kształt, wielkość, ewentualne zmiany, ogniska zapalne, guzy i inne nieprawidłowości. Dzięki temu można diagnozować chorobę w jej wczesnym stadium albo zupełnie wykluczać podejrzenie choroby.

Badanie USG jest badaniem diagnozującym i profilaktycznym. W niektórych przypadkach zaleca się jego wykonanie nawet wtedy, gdy pacjent nie uskarża się na jakiekolwiek dolegliwości. Przykładem może być usg piersi – Warszawa i inne miasta w Polsce organizują nawet specjalne akcje społeczne, dzięki którym kobiety mogą wykonać takie badanie za darmo, bez oczekiwania w długich kolejkach. Zaleca się, by usg piersi wykonywane było raz w roku, bo tylko wtedy można wykryć nowotwór w jego wstępnej fazie.

Ale okazuje się, że ultrasonograf przydaje się nie tylko paniom. To podstawowe badanie w przypadku podejrzeń chorób wątroby, nerek, trzustki, jąder, brzucha – usg jamy brzusznej w Warszawie to kolejne jakże często wykonywane badanie. W kilka minut można wykryć zgrubienia, płyny, guzki, mięśniaki, torbiele i inne twory, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Warto również wiedzieć, że usg jest podstawowym badaniem kobiet w ciąży. Dzięki niemu można monitorować stan płodu, określać stadium jego rozwoju, płeć nienarodzonego jeszcze dziecka, a nawet wyliczyć przybliżony termin porodu.

Ciekawostką jest również fakt, że ultrasonograf wykorzystywany jest do samodzielnych badań, ale jest również pomocny przy wykonywaniu innych. Mowa tu między innymi o wykonywaniu biopsji cienkoigłowej. USG służy wtedy monitorowaniu przebiegu wkłucia, które niezbędne jest do pobrania próbki zmiany na danym narządzie. Jeśli sam ultrasonograf wykrył nieprawidłowości, kolejnym badaniem jest właśnie biopsja cienkoigłowa. Warszawa oferuje szereg placówek, w których takie badanie można wykonać zarówno na NFZ, ale też prywatnie, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach.

Samo badanie USG jest proste do wykonania, ale musi przebiegać z udziałem specjalisty, który posiada odpowiednie kwalifikacje do prawidłowego odczytu obrazu. Badanie polega na przykładaniu głowicy z falami ultradźwiękowymi do skóry pacjenta, dokładnie w miejscu położenia konkretnego narządu. Głowica połączona jest z monitorem, na którym natychmiast pojawia się obraz badanego narządu. Dzięki temu już podczas badania odbywa się diagnoza jego stanu. Z reguły nie wymaga się żadnego przygotowania do badania. Wyjątkiem może być usg jamy brzusznej (badanie nerek i pęcherza), wtedy pacjent musi być na czczo, ale po wypiciu co najmniej 1,5 litrów wody.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały ze strony internetowej: http://krajmed.pl/badania-usg/. Centrum Medyczne Krajmed wykonuje w Warszawie zabiegi usg piersi, usg jamy brzusznej jak i biopsji cienkoigłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *