sobota, 18 maja, 2024
Nauka i PracaPrawo i Finanse

Życie Ukraińców w Polsce – najnowsze statystyki

Statystyki jasno potwierdzają, że do końca tego roku w Polsce legalnie pracować ma nawet 3 miliony Ukraińców. Jednocześnie ich wynagrodzenie wzrasta szybciej niż przeciętne płace w polskich przedsiębiorstwach. Ponieważ zjawisko napływu obywateli Ukrainy do Polski jest nadal znaczne i bez wątpienia ma wpływ na krajową gospodarkę, tematem tym interesują się rozmaite firmy badawcze. To dzięki nim możemy przedstawić aktualne statystyki dotyczące tego zagadnienia.

Praca w Polsce

Okazuje się, że w Polsce czeka nawet 150 000 wakatów, z których skorzystać mogą Ukraińcy. Polscy przedsiębiorcy mogą wreszcie cieszyć się z pracowników, których do tej pory w naszym kraju brakowało. Wszystko przez masowe wyjazdy Polaków na Zachód Europy. Ukraińcy łatają teraz dziurę, jaka po nich pozostała.

Wyniki badań potwierdzają, że Ukraińcy podejmują się najczęściej tzw. prac prostych. To nierzadko praca fizyczna w przemyśle i sektorze budowlanym. Ukrainki zaś znajdują pracę w handlu oraz branży sprzątającej. Ich wynagrodzenie dorównuje już płacy, jaką otrzymują nasi rodacy. Pod tym względem nie ma znacznych różnic. Warto przy tym zaznaczyć, że pracownicy ze Wschodu zarabiają u nas nawet cztery razy więcej, niż w swojej ojczyźnie. Stać ich na utrzymanie w Polsce, ale i na generowanie oszczędności, które zostają przesyłane bliskim pozostawionym na Ukrainie.

Ciekawostką jest to, że wynagrodzenie Ukraińców pracujących w Polsce każdego roku wzrasta. Wylicza się, że to wzrost o jakieś 20% w stosunku do roku poprzedniego. Jeszcze do niedawna zarabiali średnio 8 złotych za godzinę, dzisiaj jest to średnio 13-15 złotych za godzinę pracy w tej samej branży. To nie tylko efekt docenienia wysiłku ukraińskich pracowników, ale też ich wzrastających potrzeb. Ci nie godzą się już na niższe stawki i oczekują takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymują Polacy.

Kto przyjeżdża do Polski?

O ile jeszcze do niedawna pracownicy ze Wschodu stanowili przede wszystkim grupę robotników z podstawowym wykształceniem i zatrudniani byli raczej do prac prostych, fizycznych, to dzisiaj zauważa się wzrost zatrudnienia obywateli Ukrainy z wykształceniem średnim oraz wyższym. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nie zawsze znajdują oni w Polsce pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami. Nierzadko niestety podejmują się zadań, które są wynagradzane gorzej, niż wskazywałyby na to ich kompetencje.

Plany Ukraińców

Znane są także plany na przyszłość Ukraińców. Nawet 30% wiąże je ze stałym pobytem w naszym kraju. To ci, którzy sprowadzili już swoje rodziny do Polski i tutaj chcą zacząć nowe, bardziej komfortowe życie. Nie mają zamiaru wracać na Ukrainę i chcą, by to Polska stała się ich domem. 60% pracujących w Polsce Ukraińców chce wrócić do swojej ojczyzny, ale jednocześnie potwierdza, że myśli o tym, by do naszego kraju przyjeżdżać raz na jakiś czas, w celu podejmowania pracy dorywczej. Większość obywateli Ukrainy cieszy bliskość naszego kraju oraz niski próg bariery językowej i kulturowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *