wtorek, 21 maja, 2024
Dziecko

Żłobek – czy to na pewno dobra opcja?

Zapewnienie najlepszej opieki dziecku w obliczu konieczności powrotu do pracy, zawsze stwarza spory problem. Nie każdy ma to szczęście posiadania rodziców, babci czy innego członka rodziny, który zgodziłby się opiekować latoroślą. Pozostaje więc wybór, zapisać dziecko do żłobka, a może jednak zatrudnić nianię? Która opcja jest lepsza?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzałoby się w każdym przypadku. Należy wziąć przede wszystkim pod uwagę indywidualną sytuację rodziny, jej potrzeby, oczekiwania, ale także możliwości. Wiadomo na pewno, że zatrudnienie prywatnej opiekunki wiąże się ze sporymi kosztami. Co więcej, wcale nie tak łatwo udaje się znaleźć odpowiedzialną osobę, do której mamy pełne zaufanie i możemy powierzyć jej opiekę nad małym dzieckiem.

Żłobek – tak czy nie?

Żłobek jest więc alternatywą i chociaż ma ogrom zalet, ale również wad, to coraz więcej rodziców decyduje się na właśnie taki rodzaj opieki nad dzieckiem. Przedstawmy w pierwszej kolejności walory funkcjonowania tych placówek. Wielu rodziców podkreśla, że tylko w żłobek daje im pewność najlepszej opieki nad latoroślą. Wykwalifikowana kadra opiekunek, wyżywienie zgodne z normami i aktualnymi schematami rozszerzania diety najmłodszych, doskonałe warunki pobytowe, patrząc na wyposażenie sal, zabawki oraz pomoce dydaktyczne dla żłobka. W dobrej cenie znajdziecie je na https://raczkujemy.pl/pomoce-dydaktyczne/. Wszystkie te czynniki sprawiają, że dziecko będzie się dobrze rozwijać.

Przeciwnicy placówek, takich jak żłobek podkreślają, że, dzieci do trzech lat są zbyt małe, by przebywać tak dużo czasu bez rodziców. W żłobkach istnieje też większe ryzyko zarażeń rozmaitymi chorobami, a kadra nie jest w stanie idealnie zaopiekować się każdym podopiecznym. Ci, którzy nie oddaliby dziecka do żłobka, zupełnie nie patrzą na kreatywne pomoce dydaktyczne, jakie są tam dostępne czy chociażby rozwój dzieci poprzez kontakt z rówieśnikami.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy wysłanie dziecka do żłobka to dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że dla niektórych rodzin jest to jedyna rozsądna opcja, patrząc na możliwości zapewnienia opieki latorośli czy też aspekt finansowy. Nie ulega wątpliwości, że bez względu na wybór, ten zawsze musi być podjęty racjonalnie. Priorytetem są dobre warunki, optymalne bezpieczeństwo oraz rozwój najmłodszych.

Weźmy pod uwagę, że współczesne placówki dla małych dzieci funkcjonują zupełnie inaczej aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu. Te najlepsze stawiają na jakość, oferują autorskie programy wychowawcze i edukacyjne. Można śmiało powiedzieć, że rzeczywiście zależy im na podopiecznych. Wpływ na to ma zresztą coraz lepsze wykształcenie zatrudnianej w żłobkach kadry. Te najlepsze żłobki traktowane są przez same dzieci jak drugie domy, a opiekunki jak ukochane ciocie.

Jeden komentarz do “Żłobek – czy to na pewno dobra opcja?

  • Pingback: Zabawa i nauka – jak łączyć te aspekty? | Boblo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *