poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Uncategorized

Jakie właściwości ma olej kokosowy?

Olej kokosowy klasyfikowany jest jako produkt „superfood”, co oznacza, iż jego właściwości spożywcze są korzystne dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że wyrób pozyskiwany z kokosa ma o wiele więcej zalet. O nich opowie nam dzisiaj dr Julita Bandurska.

– „Najlepszy do wszelkiego zastosowania jest olej kokosowy tłoczony na zimno a wystrzegać powinniśmy się tego rafinowanego. Rafinowany pozbawiony jest bowiem swoich prozdrowotnych właściwości i co więcej, produkowany jest z dodatkiem związków chemicznych.

Kiedy już nabędziemy dobrej jakości olej kokosowy, możemy śmiało używać go w różnych dziedzinach naszego życia. Swoim pacjentom polecam go w ramach profilaktyki żywieniowej, ale również do wykorzystywania kosmetycznego.

Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Idealnie nadaje się do smażenia więc warto zastąpić nim na przykład olej słonecznikowy. Olej jest też świetnym środkiem na odchudzanie – nie odkłada się w postaci zbędnego tłuszczu a zamienia w energię, dzięki czemu wspomaga proces spalania kalorii. Dowodem na to są liczne badania przeprowadzane przez moich kolegów „po fachu”. Jedne z nich zostały przeprowadzone w Brazylii.

W eksperymencie wzięło udział 40 kobiet, które borykały się z otyłością brzuszną. Przez 3 miesiące połowa z nich używała oleju kokosowego w codziennym jadłospisie, druga część badanych stosowała olej sojowy. Wyniki były zaskakujące – okazało się, że panie, które spożywały olej kokosowy miały znacznie niższe BMI aniżeli te, które korzystały z oleju sojowego. Te same kobiety wykazywały też znacznie większy spadek obwodu w talii. Tym samym, wszystkim, którzy chcą pozbyć się „oponki” z brzucha zalecam spożywanie oleju kokosowego w ilości 2 łyżeczek każdego dnia.

Ale olej kokosowy stosuje się już od dawna również w ramach zabiegów pielęgnacyjnych. Przeciwdziała trądzikowi, stanowi doskonały krem nawilżający. Chroni skórę przed słońcem i ma właściwości antybakteryjne.

Można go również stosować na włosy i pełni wtedy rolę doskonałej odżywki – polecam go przede wszystkim osobom, których włosy są suche, farbowane i zniszczone. Olej doskonale je odżywi, wygładzi i zapobiegnie ich napuszaniu czy elektryzowaniu. Jest też dobry w walce z rozdwojonymi końcówkami a cała fryzura zdecydowanie lepiej będzie się po nim układać.

Zaskoczeniem będzie też dla Was fakt, iż olej kokosowy znakomicie wybiela zęby – można przyrządzać z niego pastę do ich codziennego mycia. Sprawdza się także jako zamiennik płynu do demakijażu oczu i całej twarzy. Można go również używać każdego dnia jako balsam do ciała – działa nawilżająco i łagodząco (jest świetny po depilacji).

Co ważne, odkryto jego właściwości zdrowotne. Udowodniono, iż osoby, które regularnie spożywają olej kokosowy żyją dłużej i dłużej zachowują młodość. Olej obniża poziom złego cholesterolu, jego jedzenie minimalizuje ryzyko powstania cukrzycy oraz chorób krążenia. Najnowsze badania wykazały również, iż stanowi on doskonały leki przeciwgrzybiczy – ogranicza kolonizację drożdżaków w przewodzie pokarmowym”.

Jeden komentarz do “Jakie właściwości ma olej kokosowy?

  • Wbrew pozorom to skuteczny środek:( Poleciłem dla żartów go swojej wrednej spasionej teściowej i zaczęła używać. Po miesiącu zrzuciła 2 kg i zaczęła się mnie czepiać żebym sam tego używał…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *