piątek, 19 kwietnia, 2024
Prawo i Finanse

Sytuacja finansowa Europejczyków

Problemy finansowe ma coraz więcej Europejczyków. Co szósty nie może na przykład opłacać regularnie rachunków. Prawie 90% mieszkańców Europy potwierdza, że w ostatnim roku ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu.

Portfele Polaków

95% Polaków przyznaje, że miesięczne pensje wystarczają im na codzienne wydatki pierwszej potrzeby. Tylko 64% mieszkańców naszego kraju stać jednak na niespodziewane wydatki. 11% z nas może pozwolić sobie na oszczędzanie nadwyżek pieniędzy.

Nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza, ale warto zaznaczyć, że nie plasujemy się na samym końcu, patrząc na wszystkie europejskie narodowości. Porównując statystyki z wyliczeniami kondycji portfela naszych zachodnich sąsiadów, nie wypadamy najgorzej. Tylko 27% Niemców radzi sobie ze spłatą bieżących zobowiązań oraz tych, które pojawiają się niespodziewanie. Tylko 16% z nich przyznaje, że w każdym miesiącu jest w stanie generować oszczędności. Regularne nadwyżki pieniędzy gromadzi zaś 11% Polaków.

Jesteśmy za to w lepszej sytuacji, jeśli pod uwagę weźmiemy długi. Do nieuregulowanych zobowiązań finansowych przyznaje się 29% Niemców. W Polsce tylko 12% osób, które zaciągnęło kredyt, nie radzi sobie z terminową spłatą rat.

Dlaczego powstają długi?

29% polskich dłużników ma problem z terminową opłatą czynszu, 27% przyznaje, że nie są w stanie regularnie opłacać rachunków za telefon.

Analizując zadłużenia innych Europejczyków, trzeba zaznaczyć, że aż 38% Włochów nie opłaca w terminie rachunków za wodę, gaz i prąd. Za te same media nie płaci regularnie również 35% mieszkańców Rumunii. Największe problemy ze spłatą kredytów hipotecznych mają zaś Hiszpanie – 29% tych, którzy zaciągnęli takie zobowiązanie w banku, przyznaje, że ich miesięczny budżet nie wystarcza na comiesięczne spłaty rat.

Mamy powody do zadowolenia

58% Polaków ma świadomość dotyczącą konieczności generowania oszczędności. Pod tym względem nie odbiegamy od skali średniej europejskiej. Na podobnym poziomie charakteryzuje nas wiedza w zakresie mechanizmów działania poszczególnych produktów bankowych oraz możliwości inwestowania zgromadzonych oszczędności.

Wyróżniamy się natomiast pod względem korzystania z nowoczesnej bankowości elektronicznej. Przez internet nie tylko prowadzimy konta, ale również nabywamy podstawowe produkty banku, takie jak lokaty czy kredyty gotówkowe. W czołówce plasujemy się również, patrząc na częstotliwość korzystania z płatności mobilnych.

Polacy mogą mieć również powody do zadowolenia w kwestii radzenia sobie z nieterminową spłatą należności. Aż 82% dłużników przyznaje, że chętnie podejmują negocjacje z wierzycielem i idą na ugodę. Większość współpracuje z firmami windykacyjnymi oraz godzi się na mediacje. Zadłużeni Polacy mają świadomość, że takie porozumienie może być korzystne dla obu stron – dług zostaje na przykład rozłożony na możliwe do spłaty raty. Eksperci potwierdzają, że dojrzałość finansowa Polaków i poczucie odpowiedzialności za własne zobowiązania jest na najwyższym poziomie. Pod tym względem zajmujemy w Europie pierwsze miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *