sobota, 18 maja, 2024
Nowe Technologie

Stacja kontroli pojazdów – podstawowa czy okręgowa?

Coroczne dokonywanie przeglądu auta to działanie, które winno stać się nawykiem każdego – zarówno początkującego, jak i doświadczonego – kierowcy. Wybór miejsca kontroli może jednak okazać się kwestią nieco bardziej skomplikowaną, aniżeli określenie jej terminu czy zakresu. Gdzie udać się więc na badania techniczne?

Pierwszym rodzajem stacji jest, wspomniana już, opcja zwana podstawową. Tutaj też wykonywane są przeglądy pojazdów, których to dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, tak więc, zarówno motocykli, i samochodów osobowych, jak i aut dostawczych, a nawet przyczep. Co najważniejsze jednak – stacje podstawowe mogą wykonać badania w pełnym zakresie, bez konkretnych wyjątków.

Drugim typem jest z kolei okręgowa stacja kontroli pojazdow. Podstawowym założeniem tychże są badania wszystkich pojazdów – niezależnie od ich masy, a także innych okoliczności. Są one więc przygotowane zarówno na przyjęcie dwukołowców, jak i autobusów oraz samochodów określanych jako ciężarowe. Zakres usług obejmuje również tak zwane przeglądy dodatkowe, diagnostykę z polecenia organów kontroli ruchu drogowe, jak również wykonywanie badań technicznych po wszelkiego rodzaju kolizjach.

Mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa (zarówno sobie jak i innym uczestnikom ruchu) warto zwrócić uwagę, gdzie znajduje się najbliższa – okręgowa bądź podstawowa – stacja kontroli pojazdów. Warszawa należy do miast, w których tego typu placówek jest najwięcej, odnalezienie właściwej nie będzie więc stanowiło kłopotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *