środa, 18 września, 2024
Prawo i Finanse

Spory o spadek – najczęstsze przypadki

Okazuje się, że sprawy sądowe, których istotą jest rozstrzygnięcie sporów spadkowych, to jedne z najczęściej toczących się postępowań. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo waśnie o pieniądze są przecież najczęściej spotykane. Spadek to przecież dziedziczenie majątku po zmarłym. Zdarza się, że ten opiewa na wysokie kwoty, więc walka ma istotne podstawy.

Kiedy potrzeby jest prawnik?

Niektóre sprawy spadkowe są proste – zmarła osoba zdążyła napisać testament, a rodzina się nie kłóci. Jednak bywają stację, gdy potrzebny jest doby prawnik do pomocy. Zdarza się, że samo ustalenie kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia stwarza trudności. Może się również wydarzyć tak, że rodzina będzie podwarzała testament zmarłej osoby i wtedy konieczna będzie rozprawa w sądzie.

Wszystkie takie niejednoznaczne sprawy spadkowe wymagają pomocy i konsultacji ze strony adwokata. Warszawa to miejsce, w którym na pewno udałoby się znaleźć eksperta

Kiedy powołać biegłego?

Sprawy, które toczą się o spadek, bardzo często wymagają współpracy z biegłym sądowym. To ekspert, który niezwykle często dostarcza główny dowód w sprawie. W przypadku podważania testamentu to właśnie biegły orzeka autentyczność takiego dokumentu. Zdarza się, że strona postępowania uznaje, że testament nie jest spisany przez spadkodawcę. Wtedy powoływany jest biegły grafolog, którego zadaniem jest sprawdzenie pisma i podpisu. Zdarza się także, że strona uznaje, że testament został spisany pod naciskiem, przymusem albo spadkodawca nie był świadomy podczas jego tworzenia. Wtedy do sprawy włączany jest biegły lekarz, który orzeka o stanie zdrowia spadkodawcy w czasie, w którym testament został sporządzony.

Biegłego sądowego zawsze powołuje sędzia. To również on włącza do sprawy albo odrzuca dostarczaną przez takiego fachowca opinię. O powołanie biegłego mogą jednak wnioskować strony postępowań. Przy każdym Sądzie Okręgowym figuruje wykaz biegłych sądowych w postaci listy konkretnych specjalistów. To jednak sędzia w każdej sytuacji przyjmuje albo odrzuca takie wnioski. Zdarza się również, że przy jednej sprawie pracuje kilku biegłych sądowych. Sędzia ma dowolność wyboru, którą ekspertyzę zatwierdzić, a którą anulować. Na tej podstawie ogłasza werdykt w sprawach spadkowych.

Osoby, które chcą sądzić się o spadek, powinny w pierwszej kolejności zastanowić nad wolą spadkodawcy. Może jednak nie warto takową podważać. Walka o pieniądze nie zawsze jest opłacalna. Kłótnie rodzinne mogą sprawić, że stracimy kontakt z najbliższymi, z którymi jeszcze niedawno zasiadaliśmy przy świątecznym stole.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *