Sok z żurawiny – na co wpływa jego regularne picie?
Nie wszyscy wiedzą, że regularnie stosowany sok z żurawiny wspiera prawidłową pracę naszego organizmu nie tylko w przypadku infekcji układu moczowego. Jakie są dodatkowe właściwości soku z żurawiny i dlaczego jest on tak istotny?
Naturalne właściwości żurawiny
Żurawina poprawia ogólną kondycję naszego organizmu oraz wspomaga walkę z wszelkimi infekcjami. Oprócz infekcji związanych z infekcjami dróg moczowych i pęcherza moczowego żurawina wpływa na niestrawność, problemy z wątrobą oraz dyspepsje żołądkowe. Żurawina i jej owoce są bogate w witaminy z grupy B – B1, B2, B6 oraz witaminę A, C, E oraz minerały, takie jak: wapń, sód, magnez, potas, żelazo, jod, fosfor i flawonoidy, pełniące funkcję antyoksydantów.
Sok z żurawiny a zakażenie dróg moczowych
Należy pamiętać, że owoce żurawiny mają w sobie proantocyjanidyny, które bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm. Proantocyjanidyny posiadają zdolność do hamowania bakterii związanych z zakażeniem dróg moczowych. Dlatego regularne picie soku z żurawiny, przeciwdziała „przyczepianiu się” bakterii do moczowodów i ścian pęcherza moczowego. Sok żurawinowy ma tu głównie działanie profilaktyczne, gdyż w przypadku rozwinięcia się bakterii, działa głównie wspomagająco.
Jak wpływa sok żurawinowy na choroby serca i miażdżycę
Dodatkowo żurawina działa przeciwzapalnie, a niekorzystne procesy zapalane, które pojawiają się w naszym organizmie, działając niekorzystnie na kondycję naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzić może do odkładania się złogów lipidów, wapnia i kolagenu oraz do najgroźniejszego, odkładania się blaszki miażdżycowej. A takie procesy zmniejszają przepustowość przepływu krwi i może w następstwie prowadzić do niedokrwienia mózgu, choroby wieńcowej, udaru czy zawału serca. Liczne badania naukowe potwierdzają, że sok z żurawiny korzystnie oddziałuje na naczynia krwionośne, przyczyniając się do redukcji usztywnienia tętnic.