poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Uncategorized

Czym jest olejek jałowcowy?

Medycyna naturalna to prawdziwy „konik” czasów starożytnych. Przy pomocy roślin leczono tam szereg rozmaitych schorzeń. Olejek jałowcowy zaczęto na przykład stosować jeszcze w starożytnym Egipcie, Macedonii, Grecji, Chinach oraz Indiach. Jego właściwości są wszechstronne. Najczęściej stosowano go w celach odkażania ran jak również przy przeziębieniach i stanach grypowych. Olejek jałowcowy skutecznie zwalcza nieżyt nosa oraz kaszel (suchy i mokry).

Jak pozyskiwany jest olejek jałowcowy?

Do tworzenia olejku jałowcowego wykorzystuje się owoce jałowca pospolitego, tzw. szyszkojagody. To właśnie ich skład jest najbardziej dobroczynny, owoce jałowca zawierają bowiem kadinen oraz alfa-pinen i to właśnie te substancje wykazują najlepsze właściwości.

Jakie właściwości ma olejek jałowcowy?

Zarówno jeszcze w starożytności jak i współcześnie, olejek jałowcowy zaleca się przede wszystkim pacjentom z chorobami górnego układu oddechowego. Co więcej, lekarze polecają go już po chorobie, w celach rekonwalescencji, w stanach osłabienia odporności.

Ale to nie jedyne właściwości olejku jałowcowego. Wykazano, że działa on także antyseptycznie, stosuje się go w celach odkażania ran. Coraz częściej wykorzystuje się go również przy zaburzeniach układu pokarmowego, przede wszystkim wspomaga trawienie, reguluje wydzielanie soku trawiennego oraz żółci. Może być też stosowany w celach niwelowania niekorzystnych objawów kamicy nerkowej – działa moczopędnie i rozgrzewająco, odkaża drogi moczowe.

Olejek jałowcowy może być też stosowany przy chorobach żył, schorzeniach reumatycznych oraz rwie kulszowej – działa wtedy przeciwbólowo. Zalecają go też proktolodzy, szczególnie korzystne działanie wykazuje jako środek wspomagający leczenie farmakologiczne hemoroidów.

Ciekawostką może być fakt, iż olejek z jałowca pospolitego działa dobroczynnie także na nasz stan psychiczny – uspokaja, zapobiega bezsenności, łagodzi stany lękowe, poprawia koncentrację uwagi, pamięć i dodaje energii w stanach apatii.

Co więcej, można korzystać z niego także w przypadku problemów skórnych. Leczy trądzik młodzieńczy, cellulit, rozstępy, niweluje świąd, jednak przy takim zastosowaniu koniecznym jest zachowanie szczególnych środków ostrożności.

Środki ostrożności

Nie powinny z niego korzystać dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie jest korzystny także dla osób, które cierpią z powodu alergii skórnych – może wywoływać zaczerwienienie, podrażnienie czy nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Wszyscy, którzy chcą czerpać korzyści z jego właściwości, muszą stosować go zgodnie z zaleceniami producentów, w innych przypadkach może być wręcz szkodliwy dla zdrowia a nawet niebezpieczny.

Trzeba pamiętać, że olejek jałowcowy jest środkiem łatwopalnym (jak wszystkie olejki eteryczne). Nie można stosować go w formie nierozcieńczonej, trzeba chronić szczególnie oczy. Co ważne, doustnie może być stosowany tylko w minimalnej ilości, przy przedawkowaniu może wywoływać torsje – w takich przypadkach niezbędna staje się konsultacja z lekarzem rodzinnym.

Aby olejek jałowcowy zachował swoje właściwości, należy trzymać go w ciemnym i chłodnym miejscu, niekorzystnie działają na niego promienie słońca.

2 komentarze do “Czym jest olejek jałowcowy?

  • Ta jak to staro górolsko tradycja nakazuje dziołchy po łydkach trzo lać jałowcem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *