poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Prawo i Finanse

Jak zorganizować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu, zwłaszcza bliskiej osoby, to trudny temat. Stres i smutek sprawiają, że ludzie często nie wiedzą do końca, jakie formalności są potrzebne podczas organizacji ceremonii pogrzebowej. Dlatego nasza redakcja przygotowała krótki poradnik pozwalający się zorientować każdemu w przebiegu formalności pogrzebowych.

Podstawowe formalności pogrzebowe.

Część formalności pogrzebowych wynika z obowiązującego w Polsce prawa, a część wynika z rodzaju przeprowadzanej ceremonii pogrzebowej. Na początku opiszemy te obowiązkowe dla wszystkich.

Karta zgonu – co to jest i jak ją uzyskać?

Po pierwsze należy uzyskać od lekarza stwierdzającego śmierć kartę zgonu pacjenta.Karta zgonu to specjalny dokument wystawiany przez lekarza, który stwierdził zgon lub przez lekarza, który przez ostatnie 30 przed zgonem zajmował się osobą zmarłą.

W szpitalu lub hospicjum można ją dostać od razu. Jeśli śmierć nastąpiła w innym miejscu (na przykład w domu) to koniecznie należy wezwać lekarza, by stwierdził on zgon – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i lekarz pogotowia ratunkowego jak najbardziej mają uprawnienia, aby wystawić ten dokument. Kartę należy przekazać w ciągu 3 dni do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu.

Czytaj więcej: Czy musimy bać się „E” w składzie produktów?

Jaki dom pogrzebowy warszawa wybrać?

Jeśli odpowiednio wybierzemy zakład pogrzebowy, to pozwoli nam to na zaoszczędzenie czasu i stresu. Który zakład pogrzebowy wybrać? Najlepiej kierować się doświadczeniem domu pogrzebowego w świadczeniu usług pogrzebowych. W tym zawodzie jednak bardzo ważna jest wiedza, której można zdobyć jedynie przez długoletnią pracę w zakładzie pogrzebowym. Im bardziej doświadczony jest personel domu pogrzebowego, tym szybciej zorganizujemy pogrzeb i łatwiej będzie w załatwieniu formalności pogrzebowych.

Jakie czynności wykonuje dom pogrzebowy?

Wybrany zakład pogrzebowy załatwia naprawdę wiele rzeczy związanych z pogrzebem. W czasie pierwszego spotkania z pracownikiem pogrzebowym ustalane są najważniejsze rzeczy takie jak: wyznaczenie daty pogrzebu, wybór trumny lub urny, czy wybór cmentarza. W zakładzie pogrzebowym nadchodzi również czas, aby wybrać rodzaj ceremonii pogrzebowej.

Jeśli decydujemy się na pogrzeb wyznaniowy, to dom pogrzebowy pomoże nam w wyborze księdza, cmentarza oraz zorganizuje ostatnie pożegnanie zgodnie z wymogami religijnymi.

W przypadku pogrzebu świeckiego zakład pogrzebowy pomoże wybrać nam Mistrza Ceremonii oraz doradzi, jaka oprawa pogrzebu będzie najlepsza.

W przypadku obu rodzajów pogrzebu mamy możliwość dobrania odpowiedniej oprawy muzycznej oraz dobranie strojów żałobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *