sobota, 18 maja, 2024
Prawo i Finanse

Jak złożyć pozew o rozwód?

Niektóre małżeństwa rozpadają się i wtedy przychodzi czas, aby się rozwieść. Dla każdego jest to stresująca sytuacja, ponieważ wymaga wizyty w sądzie, porady od adwokata od rozwodów, podziału majątku itp. Jeśli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, to jest to moment, w którym trzeba złożyć pozew o rozwód. 

Przygotowanie do złożenia pozwu o rozwód.

Złożenie pozwu o rozwód wygląda tak samo, jak złożenie każdego innego wniosku do sądu. Należy wydrukować go w trzech egzemplarzach: jeden dla sądu, jeden dla strony pozwanej (małżonka) i jeden dla nas. Do każdej wersji należy dołączyć komplet załączników, czyli dokumentów opisujących sytuację finansową małżonków, ewentualne dowody przeciwko małżonkowi (np. jeśli pożycie nastąpiło w wyniku jego zdrady). 

Nie ma gotowej instrukcji na to, co powinien zawierać pozew o rozwód. Dlatego najlepiej jest udać się na konsultacje do prawnika, który ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu spraw o rozwód. Warszawa i inne duże miasta to miejsca, w których takie sprawy nie są rzadkością, więc łatwo jest znaleźć adwokata do rozwodu. W mniejszych miejscowościach może być trudniej, jednak konsultacja każdego prawnika będzie przydatna. 

Określenie stron i uzasadnienie pozwu o rozwód.

W pozwie o rozwód należy wskazać strony postępowania rozwodowego: powoda (małżonek, który wnosi o rozwód) i pozwanego (małżonek, z którym powód chce się rozwieść). Następnie trzeba wskazać, czego dokładnie żądamy — rozwodu z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie. Trzeba pamiętać, że nawet w przypadku, w którym nie chcemy orzekać o winie drugiego małżonka, to i tak należy go formalnie wskazać jako pozwanego. 

W uzasadnieniu trzeba też wskazać uzasadnienie pozwu o rozwód. Należy wskazać dokładnie, dlaczego chcemy się rozwieść, przedstawić dowody oraz określić, czy wzywamy świadków.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód zawsze należy złożyć do sądu okręgowego. Sąd ten powinien być odpowiedni dla wspólnego miejsca zamieszkania obojga małżonków. Jeśli małżonkowie nie mieszkają już razem, to pozew o rozwód należy złożyć do sądu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania pozwanego małżonka. 

Cena za złożenie pozwu o rozwód jest taka sama na terenie całego kraju i wynosi 600 złotych.

Jeden komentarz do “Jak złożyć pozew o rozwód?

  • Pingback: Jak zgodnie podzielić małżeński majątek? - Zapytaj Ekspertów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *