poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Zdrowie i Dieta

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?

Chociaż chorobę Alzheimera odkryto blisko 100 lat temu, to do tej pory nie udało się wynaleźć leków, które mogłyby w pełni zahamować postęp tego schorzenia albo skutecznie wyleczyć i cofnąć powstałe skutki. Okazuje się jednak, że możliwe jest zapobieganie wystąpienia głównych objawów, jakie wiążą się z tego rodzaju problematyczną chorobą seniorów.

Alzheimer, którego istotą jest przyśpieszony proces zanikania komórek nerwowych, jakie odpowiedzialne są za procesy pamięci i koncentracji, występuje przede wszystkim w wyniku uwarunkowań genetycznych. Medycy wskazują dziedziczenie jako jedną z głównych przyczyn jej występowania. Osoby, które znajdują się w szczególnej grupie ryzyka, powinny prowadzić profilaktykę zapobiegawczą. Dotyczy to również wszystkich osób, które ukończyły 50 lat. Wiadomo przecież, że to właśnie wśród seniorów najczęściej diagnozowany jest Alzheimer. Domy opieki właśnie takich pacjentów przyjmują w ramach całodobowej opieki.

Podstawą jest ćwiczenie pamięci i procesów koncentracji uwagi. Świetnie sprawdza się codzienne rozwiązywanie różnego rodzaju łamigłówek oraz krzyżówek. Okazuje się także, że na Alzheimera rzadziej zapadają seniorzy, którzy prowadzą aktywne życie towarzyskie. Choroba częściej dotyka samotników.

Ważna jest również kontrola stanu zdrowia. Udowodniono, że ryzyko wystąpienia Alzheimera dotyczy częściej osób, które borykają się z cukrzycą typu 2 oraz miażdżycą. Dlatego warto regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, mierzyć ciśnienie oraz poziom cholesterolu.

Za właściwe funkcjonowanie mózgu odpowiada też wartościowa dieta. Seniorom zaleca się więc spożywanie dużej ilości ryb oraz zielonych warzyw. To te produkty zawierają spore pokłady kwasów tłuszczowych omega-3 oraz antyoksydantów.

Rzeczywiście żaden lekarz nie daje pewnej skuteczności prowadzonej profilaktyki w zakresie zapobiegania wystąpienia choroby Alzheimera. Wiadomo natomiast, że zastosowanie się do tych zaleceń wspomaga pracę mózgu i na pewno nie działa na ludzki organizm szkodliwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *