sobota, 18 maja, 2024
Dom i Ogród

Jak zabezpieczyć dom przed ptakami?

Ptaki na dachu własnego domu to niestety bardzo częsty widok. Na ulicach miast dominują gołębie, natomiast na przedmieściach oraz wsiach jest mnóstwo wróbli. Stanowią one problem nie tylko estetyki naszych mieszkań i otoczenia, ale również ich stanu technicznego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na jakie koszty jesteśmy narażeni przez ptaki, które przebywają na elewacjach domów. Co zrobić, by odstraszanie gołębi w końcu było skuteczne?

Ptasie odchody mogą być prawdziwym utrapieniem dla ludzi. W ich skład wchodzą różne związki, które mają szkodliwy wpływ na stan techniczny elementów domu. Problem ten dotyczy głównie elewacji oraz dachów. Pojedynczy szpak lub wróbel co prawda nie jest w stanie dokonać znaczących szkód, jednak gdy grupka ptaków jest większa, a do tego upodobała sobie nasz dom jako miejsce do regularnego przesiadywania, sytuacja robi się nieciekawa, a my będziemy zmuszeni do naprawy zniszczonych elementów. Nie jest to jednak jedyny problem – ich pióra oraz odchody są naturalnym środowiskiem dla wielu bakterii i wirusów. Człowiek, który ma z nimi kontakt, narażony jest na poważny uszczerbek na zdrowiu. Jednym ze skutków wywoływanych przez wyżej wymienione bakterie jest zapalenie opon mózgowych, a nawet pogorszenie lub utratę wzroku.

Aktualnie na rynku dostępne są różne produkty zapewniające skuteczną ochronę przed ptakami. Jednym z lepszych rozwiązań są specjalne kolce, które można zamontować na parapetach, rynnach lub skrajach dachu. Końcówki szpilek zastosowanych w tej konstrukcji nie są ostre, dzięki temu nie wyrządzają ptakom krzywdy, a jedynie uniemożliwiają im dostęp do zabezpieczonych miejsc. Takie rozwiązanie na co dzień możemy obserwować między innymi na dworcach i przystankach autobusowych. Innym skutecznym sposobem na zabezpieczenie domu są specjalne siatki. Montowane są najczęściej na balkonach mieszkań, tak by gołębie inne ptaki nie miały do niego dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *