poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Zdrowie i Dieta

Jak wygląda kremacja? Na czym polega?

Tradycyjne pochówki coraz częściej zastępowane są przez kremację. Z pewnością wpływ na to ma fakt, iż obecnie sporo zakładów pogrzebowych oferuje jej wykonanie. Przyjmuje się również, że kremacja jest również bardzo… ekologiczna.

Jak wiadomo, jest to proces spopielenia zwłok, który odbywa się w specjalnym piecu kremacyjnym. Nie mamy tu jednak do czynienia z żywym ogniem. Zwłoki są zamieniane w popiół przy użyciu powietrza nagrzanego do około 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu spopieleniu ulegają również kości. Tak powstały popiół zostaje umieszczony w urnie.

Kremacja – czym różni się od tradycyjnego pochówku

Przeciwnicy kremacji często wspominają o tym, że stanowi ona zaprzeczenie sposobu na pożegnanie zmarłego i oddanie mu szacunku. Jak się jednak okazuje, sama kremacja często przebiega w bardzo podobny sposób, czego najlepszym dowodem wydają się usługi świadczone przez zakład pogrzebowy. Warszawa, podobnie jak inne duże miasta, zapewnia dostęp do wielu firm, które gwarantują zachowanie całego ceremoniału związanego z pochówkiem.

Ciało jest więc odpowiednio przygotowywane. Specjaliści czeszą i ubierają zmarłego, a następnie (jeśli taka jest wola rodziny) przenoszą go do sali, w której bliscy mogą się z nim pożegnać. Na koniec ciało trafia do specjalnej, nielakierowanej trumny, która umieszczana jest we wspomnianym wcześniej piecu. Wszystko to podlega spaleniu.

Warto nadmienić, że samo spopielenie ciała może trwać dość długo, nawet kilka godzin. Gdy prochy znajdą się już w urnie, rodzina może przejść do standardowej ceremonii pogrzebowej. Urna zostaje złożona na cmentarzu. Istnieje również możliwości zatopienia jej w morzu. Co ważne, w Polsce nie można rozsypywać prochów, ani przechowywać ich w domu. Warto o tym pamiętać.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego pochówku, możemy liczyć na szereg usług świadczonych przez zakład pogrzebowy. Mokotów jest jedną z tych dzielnic, w której działa wiele firm zajmujących się kremacjami. Fachowcy biorą na siebie absolutnie wszystkie czynności związane z organizacją pogrzebu. Od transportu zwłok, po przeprowadzenie kremacji i przygotowanie oprawy muzycznej czy też wieńców.

Wszystko to sprawia, że rodzina w tym trudnym czasie nie musi zajmować się wszelkimi formalnościami, ani innymi czynnościami, które zajmują dość sporo czasu. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego domu pogrzebowego. Pomocne w tym okażą się wszelkie opinie publikowane w sieci. Dzięki nim szybciej znajdziemy firmy, którym można zaufać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *