sobota, 18 maja, 2024
Nauka i Praca

Jak sprzątać biuro, by przestrzegać zaleceń w związku z koronawirusem?

Pracodawcy od zawsze muszą dbać o miejsce wykonywanych obowiązków zawodowych przez zatrudnionych pracowników. Oznacza to, że muszą zapewnić optymalne warunki pracy. Biurka mają być czyste, zdezynfekowane, dokładnie tak samo, jak części wspólne, takie jak łazienka czy kuchnia. W czasach pandemii koronawirusa zalecenia dotyczące zachowania higieny i bezpieczeństwa w zakładach pracy zostały jeszcze bardziej zaostrzone.

Przede wszystkim dezynfekcja

W każdym biurze musi znaleźć się przede wszystkim płyn do dezynfekcji dłoni, natomiast biurka pracowników muszą zachowywać bezpieczną odległość, co najmniej 2 metry. Same przestrzenie biurowe powinny być wietrzone nawet co godzinę bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Zalecenia dotyczące przestrzeni wspólnych

Co jeszcze jest ważne, jeśli pod uwagę weźmiemy sprzątanie biur? Warszawa już dawno wdrożyła dodatkowe zalecenia. Zgodnie z nimi regularnie odbywa się na przykład ozonowanie powierzchni biurowej. Dezynfekowana każdego dnia jest toaleta, kuchnia, poręcze, windy, wszelkie części wspólne, telefony. Wszystko po to, by minimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przecież jeden pozytywny przypadek wywołuje konieczną kwarantannę wszystkich pracowników. Lepiej więc zapobiegać, aniżeli ponosić koszty niemożności wykonywania zawodowych obowiązków przez zatrudnioną kadrę.

 

Pamiętajmy również, że sami pracownicy mogą zgłosić pracodawcę, który nie przestrzega zasad minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się covid. Na tego zostanie wtedy nałożona wysoka kara finansowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *