sobota, 18 maja, 2024
Dziecko

Gdzie spędzić z dzieckiem wolny dzień?

Wychowanie dziecka i zapewnienie mu odpowiedniej opieki to nasz obowiązek. Bierzemy odpowiedzialność za małego człowieka od momentu jego narodzin. Nie jest jednak tak, że możemy traktować je jako „inwestycję”. Wpływ na jego rozwój nie może przebiegać jedynie poprzez finansowanie jego edukacji na najwyższym poziomie czy zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki. Równie ważne są uczucia i tworzenie więzi z naszą latoroślą.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. To prawda, w dzisiejszych czasach, kiedy brakuje nam czasu dosłownie na wszystko, tak trudno jest zorganizować kilka wolnych momentów, by pobyć rzeczywiście z dzieckiem. I w żadnym wypadku nie chodzi tu o podanie malcowi telefonu z grami czy włączenie mu bajek w TV. Czas spędzany z rodzicami ma być intensywny, dziecko musi czuć, że w tej jednej, danej chwili jesteśmy rzeczywiście dla niego.

Jeśli na co dzień brakuje nam takich sytuacji, wykorzystujmy dni wolne. Weekendy, dni wolne ustawowo od pracy stwarzają idealną szansę, by nadrobić czas, który nie do końca poświęcaliśmy własnym dzieciom. W tym artykule zastanowimy się gdzie pojechać na weekend z dzieckiem. Warto taki dzień dokładnie zaplanować, by go zwyczajnie nie zmarnować.

Wycieczka rowerowa, zwiedzanie miasta, wyjazd w dalsze zakątki kraju? Nic nie stoi na przeszkodzie, by aktywnie spędzić dzień wraz z rodziną a przy okazji wpływać na rozwój naszych pociech. Czas wolny od pracy można spędzać tak naprawdę wszędzie, jeśli tylko będziemy razem. Możemy wybrać się na miejskie kąpielisko, by zażyć odrobinę relaksu a przy okazji nauczyć dziecko pływać. Możemy też zorganizować edukacyjną ścieżkę w lesie i obcować z naturą. Mamy okazję spędzić szalony dzień na placu zabaw czy wesołym miasteczku, iść do ZOO, muzeum, ulubionej galerii, teatru czy kina. Do wyboru mamy multum możliwości. Musimy jednak zastanowić się, jak chcemy czas wolny spożytkować. Czy zależy nam jedynie na rozrywce, a może zdecydujemy się na jednoczesne poszerzanie wiedzy i umiejętności dziecka? Nauka poprzez zabawę to najlepsza opcja. Musimy zdać sobie sprawę, że istnieją dzisiaj takie formy rozwoju dziecka, dzięki którym dzień pełen szaleństw może poszerzyć jego wiedzę i ją utrwalić.

Układanki drewniane dla dzieci

Zastanówmy się, czy chcemy wpłynąć na rozwój naszego dziecka pod względem jego sprawności fizycznej, a może bardziej zależy nam na aspekcie intelektualnym. Park linowy, ścianka wspinaczkowa czy spływ kajakiem będą doskonałą atrakcją, która wpłynie na kondycję malucha. Wycieczka do muzeum czy parku miniatur stanie się zaś okazją do zdobywania wiedzy.

Można też połączyć te czynniki i zadbać o wszechstronny rozwój dzieci. Idealnym przykładem jest park rozrywki Farma Iluzji. Dzieci znajdą tam dmuchane zamki, plażę, egzotyczny zakątek do przepływania tratwą czy rozmaite labirynty. Wejdą też do krzywego domku, gdzie poznają siłę grawitacji, w magicznym tunelu doświadczą oddziaływania światła na ludzkie ciało, a w komnacie Faraona będą mieć okazję do poznania tajemniczego świata władców Egiptu. Po intensywnych lekcjach edukacyjnych przychodzi czas na wypoczynek przy ognisku czy na plaży, z gofrem i lodami w ręku.

Jedno jest pewne. Dzień wolny z dziećmi powinniśmy spędzać rzeczywiście z nimi, nie obok nich. Tylko rodzice mogą zapewnić swojej latorośli solidne podstawy do najlepszego rozwoju. Budowanie mocnych więzi rodzinnych to najlepsza „inwestycja” w ich przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *