poniedziałek, 24 czerwca, 2024
DzieckoNauka i Praca

Dlaczego nauczyciel musi stale się dokształcać?

Nauczyciel to jeden z tych zawodów, który wymaga ciągłego rozwoju. Pracę, która polega na edukacji innych, mogą podejmować jedynie osoby o właściwych kompetencjach. To oczywiście nie tylko zawodowe kwalifikacje pedagogiczne, ale także odpowiednie cechy charakteru. Jedną z koniecznych jest właśnie chęć ciągłego dokształcania się.

Wszystko dlatego, że dział pedagogiki stale się zmienia, zmianie ulega nie tylko podstawowy program edukacyjny uczniów, ale też metody, dzięki którym można przekazywać wiedzę. Wraz z postępem technologicznym, ale i kolejnymi wynikami badań, jakie dotyczą predyspozycji uczniów i ich potrzeb w celu przyswajania wiedzy, nauczyciel, który zdobył niezbędne kwalifikacje już dobrych kilka, kilkanaście lat temu, musi je zdecydowanie odświeżyć i uzupełnić.

Duży drewniany domek dla lalek

Same szkoły organizują szkolenia i kursy dla nauczycieli, jakie wiążą się z wykonywanymi przez nich obowiązkami zawodowymi. Pedagog musi jednak sam wykazywać chęci i nierzadko dokształcać się również samodzielnie, już po godzinach pracy na etacie. Doskonale sprawdza się w ich przypadku internet, w którym bez problemu można znaleźć publikacje naukowe czy treści wspierające. Doskonałą opcją są też fora internetowe czy blog nauczyciela, dzięki któremu udaje się poznać nowoczesną, zupełnie inną perspektywę w kwestii tematyki nauczania.

Pedagog musi być otwarty na zmiany i iść z duchem czasu, bo tylko wtedy może oferować swoim uczniom rzeczywisty rozwój na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *