Jak diagnozować ból brzucha?
Uznaje się, że ból brzucha jest jednym z najbardziej dotkliwych dla ludzi. Właśnie ten wyróżnia się jako najsilniejszy, tuż obok bólu zębów i ucha.Okazuje się, że okolice brzucha mogą boleć w różny sposób. To przecież ta część ciała, w której znajduje się wiele istotnych narządów, patrząc na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Ból może paraliżować do tego stopnia, że uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Nawet ten najbardziej dotkliwy uznawany jest za spory dyskomfort.
Najczęściej odczuwamy skurcze, kłujący albo tępy ból czy też pieczenie. Może się umiejscowić na dole, górze bądź po bokach. Może być stały, narastający albo chwilowy. Zdarza się też, że promieniuje na inne części ciał. Wszystko zależy od przyczyny, z jakiej w ogóle się pojawił.
Nierzadko sam ból brzucha nie jest jedynym problemem pacjenta. Często dochodzą jeszcze inne objawy, na przykład wymioty, bóle głowy, gorączka albo biegunka. Przykładem może być dur brzuszny – szczepionka jest jedyną ochroną przed tą chorobą. Niestety, nie wszystkich dolegliwościom jesteśmy w stanie zapobiec. Ból brzucha to najczęściej problem kobiet i wynika z występujących schorzeń ginekologicznych. Mężczyźni zaś częściej cierpią z powodu wrzodów albo tzw. rewolucji żołądkowych. Do najczęściej występujących chorób, jakie wiążą się z bólem brzucha o różnym nasileniu, zaliczyć też można kolkę wątrobową, niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego i wszelakie infekcje dróg moczowych.
Tylko szybka reakcja i pomoc lekarska pozwalają zahamować ból. Okazuje się jednak, że chociaż ból jest ogromnym dyskomfortem, to jednak jest potrzebny, to przecież on daje sygnał o danym schorzeniu. Już samo zlokalizowanie jego źródła pomaga w diagnostyce danej choroby. Wszystkie schorzenia w okolicach jamy brzusznej objawiają się przeważnie właśnie bólem. To znak, że pacjent wymaga konsultacji lekarskiej. Nasilenie bólu umożliwia zaś lekarzowi podjęcie decyzji o rodzaju interwencji medycznej – w skrajnych przypadkach jest to na przykład natychmiastowa operacja chirurgiczna.
Rozpoznanie bólu przebiega najczęściej poprzez wywiad lekarski z pacjentem i badanie palpacyjne, czyli ręczne. Polega na uciskaniu miejsca, które wskazane było przez chorego jako główne źródło bólu. Konkretna i dokładna diagnostyka możliwa jest natomiast po przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego – USG pozwala zobrazować każdy narząd jamy brzusznej i ocenić ewentualne ogniska zapalne.
Lekarz zaleca najczęściej dodatkowe badania krwi oraz badanie moczu. To z reguły wystarcza, by określić chorobę wywołującą ból. Dużą pomocą okazują się być również objawy towarzyszące. Tak na przykład rozpoznaje się dur brzuszny – szczepionka wprawdzie pozwala uniknąć zachorowania, ale jeśli już dojdzie do zarażenia, to oprócz bólu brzucha występuje też charakterystyczna wysypka, gorączka i ogólne osłabienie pacjenta.
Podawane leki na każdego rodzaju ból brzucha, mają w pierwszej kolejności go uśmierzyć. Dopiero później bierze się pod uwagę niwelowanie przyczyn jego pochodzenia.
Artykuł powstał na podstawie materiałów zawartych na stronie: Centrum Medyczne Krajmed.pl
Mnie boli
Nie wiem czemu pomocy