wtorek, 21 maja, 2024
Dom i Ogród

Deska kompozytowa czy naturalne drewno na taras?

Właśnie teraz jest idealny czas, by robić porządki w przydomowym ogrodzie. Wszyscy ci, którzy nie mają jeszcze okazałego tarasu, mogą go z łatwością wykonać. Producenci dają nam ogromny wybór materiałów, z których takowy może powstać. Płytki, deska kompozytowa, a może naturalne deski z drewna? Dzisiaj zajmiemy się tematem podłoża tarasu w klimacie sielskim. Na tapetę weźmiemy kompozyt i drewno. To zresztą surowce, które są dzisiaj najczęściej wybierane.

Deska kompozytowa

Już jakiś czas temu na rynku pojawiła się doskonała alternatywa dla naturalnego drewna, to kompozyt. Deska tego rodzaju świetnie imituje drzewo, ale jednak wykazuje o wiele większą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Co więcej, jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu. Deska kompozytowa nie wypacza się ani nie blaknie pod wpływem słońca. Nie działa też na nią mróz ani deszcz. Nie jest śliska, co wpływa korzystnie na komfort jej użytkowania. Łatwo się ją myje – wystarczy myjka ciśnieniowa albo tradycyjny mop. Dzięki takim właściwościom deska kompozytowa świetnie sprawdza się zarówno na tarasach zadaszonych, ale i tych, które wystawione są na pełne słońce.

Co ciekawe, taras z wykorzystaniem deski kompozytowej jest prosty do ułożenia nawet dla laika. Wystarczy stworzyć odpowiednią konstrukcję, która będzie podłożem desek, a potem wpinać je dokładnie jedna przy drugiej. Nawet początkujący poradzą sobie z tym zadaniem z łatwością i w jeden dzień ułożą okazały taras.

Naturalne drewno

To wybór tych, którzy chcą cieszyć się pełną naturalnością. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że drewno sprawdzi się o wiele lepiej na tarasach, które zostają stworzone pod dachem. W innym przypadku może na nie niekorzystnie wpływać słońce, mróz i deszcz. Ci, którzy wybiorą naturalne deski, muszą też wiedzieć, że co kilka lat konieczna będzie ich impregnacja. Deski mogą się wypaczać, a ich kolor szybko wyblaknie. Dużą zaletą jest za to fakt, że prawdziwe drewno nie będzie się nagrzewać, spokojnie można więc po nich chodzić gołą stopą. Niestety, deski z drewna są sporo droższe od kompozytu, więc nad taką inwestycją warto się dobrze zastanowić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *