sobota, 18 maja, 2024
DzieckoPrawo i Finanse

Czy istnieje obowiązek wożenia dziecka w foteliku?

W Polsce istnieje obowiązek wożenia małych pasażerów w fotelikach dziecięcych. Te mają dawać pełne bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem, niewątpliwie wpływają również na komfort jazdy dla dziecka oraz kierującego pojazdem.

Wylicza się, że fotelik dziecięcy znajduje się praktycznie w każdym aucie, którym przewożone jest dziecko. Uznaje się, że tylko nieliczni rodzice są na tyle nieodpowiedzialni, by nie dokonywać tego rodzaju inwestycji. Najczęściej nabywamy foteliki dziecięce nowe – mamy świadomość, że te z drugiej ręki mogą nie spełniać standardów dotyczących bezpieczeństwa podczas podróżowania.

Oprócz ochrony małoletnich ważne są także konsekwencje prawne za brak fotelika. Jeśli podczas kontroli drogowej kierowca nie przewozi w nim dziecka, grozi mu za to solidny mandat. To kara w wysokości 150 złotych i nawet 6 punktów karnych. Jak więc widać, fotelik samochodowy uchroni nie tylko przed poważnymi następstwami, jakie wynikać mogą z kolizji czy wypadku samochodowego, ale również kary, jaka nakładana jest przez „drogówkę”. Warto dodać, że foteliki, w których wożone są dzieci w naszym kraju, muszą spełniać wymogi, jakie na tego rodzaju sprzęt nakłada Unia Europejska. Dzięki temu wszystkie muszą posiadać niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.

 

Artykuł powstał przy pomocy firmy, wynajmującej Kampery w Warszawie:

Kamper wynajem

Jeden komentarz do “Czy istnieje obowiązek wożenia dziecka w foteliku?

  • Pingback: Jak złożyć pozew o rozwód? - Zapytaj Ekspertów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *