czwartek, 25 kwietnia, 2024
Nauka i Praca

Co to jest DDD w gastronomii?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, właściciele fabryk lub restauracji odpowiadają za to, aby żywność nie była szkodliwa dla konsumenta. Wiele czynników się na to składa. Jednym z nich jest obowiązkowa dezynsekcja, deratyzacja i dezynfekcja — obowiązek ten jest zwany potocznie “DDD”. Jak wyglądają te procesy w gastronomii?

Dezynsekcja w gastronomii

Dezynsekcja to działanie mające na celu zwalczanie szkodliwych owadów. Jest to szczególnie ważne w gastronomii, gdyż restauracje lub magazyny są idealnymi miejscami dla zagnieżdżenia się najróżniejszych owadów. Ciepło i resztki jedzenia przyciągają je bardzo szybko. 

Dezynsekcję prowadzi się z wykorzystaniem metod mechanicznych (np. wyłapywanie), fizycznych (np. przy użyciu wysokiej temperatury), chemicznych (np. przy użyciu oprysków owadobójczych) lub biologicznych (np. przy wykorzystaniu trujących bakterii).

Warto pamiętać, że owady zagrażają nie tylko poprzez ugryzienie gości, czy pracowników. Zostawiają one również trujące odchody lub gniazda. Mogą one również niszczyć całe zapasy żywności — na przykład mklik mączny, który żeruje w opakowania z mąką, niszczy opakowanie oraz zostawia odchody w produkcie. 

Czytaj również: Deratyzacja i dezynfekcja w hotelach: wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć.

Deratyzacja w gastronomii

Deratyzacja jest jednym z najważniejszych procesów higienicznych, które należy wykonywać w miejscach, w których trzymana jest żywność. Zabieg ten polega na zwalczaniu gryzoni takich jak myszy i nornice.

Deratyzacje najlepiej przeprowadzić poprzez połączenie różnego rodzaju metod, aby mieć pewność. Podczas deratyzacji bardzo duży nacisk kładzie się na zabezpieczenie lokalu tak, aby w przyszłości żadne gryzonie nie mogły wejść do środka. Najskuteczniejszą metodą jest ustawienie karmników deratyzacyjnych przed lokalem. Jest to również bardzo dobra metoda profilaktyczna. 

Warto zwrócić uwagę, że gryzonie są szkodnikami nie tylko w kontekście tego, że niszczenia jedzenia. Szczury czy myszy mogą niszczyć również kable i ściany. Jest to bardzo częsta przyczyna pożarów. 

Dezynfekcja w gastronomii

Dezynfekcja to proces mający na celu usunięcie lub zminimalizowanie szkodliwych drobnoustrojów. Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego w branży gastronomicznej tak bardzo ważne jest utrzymywanie liczby szkodliwych bakterii i wirusów na bardzo niskim poziomie. 

Dezynsekcję można przeprowadzić za pomocą metod chemicznych lub fizycznych. Metody chemiczne to po prostu wykorzystywanie substancji zabijających drobnoustroje. Jest to metoda bardzo skuteczna, natomiast nie jest ona do końca odpowiednia dla niektórych typów żywności. Alternatywą są metody fizyczne — na przykład użycie promieniowania UV lub wysokiej temperatury do zabicia szkodników. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *