sobota, 18 maja, 2024
Nowe Technologie

Co to jest bezpieczeństwo IT?

Technologie informatyczne nieustannie się rozwijają, co sprawia, że podczas codziennej pracy możemy wykorzystywać zaawansowane narzędzia i aplikacje. Jednak rozwój technologii sprzyja również powstawaniu zagrożeń, przed którymi powinniśmy się chronić. W tym celu powinniśmy poznać podstawowe zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa IT, co pozwoli uniknąć zagrożeń mogących nieść za sobą poważne konsekwencje.

Na czym polega bezpieczeństwo IT?

Bezpieczeństwo IT jest szerokim obszarem, który opiera się na ochronie danych. Dotyczy on istotnych zagadnień i rozwiązań, które pozwolą zapewnić odpowiednią ochronę użytkownikom oraz infrastrukturze firmowej. Jest to szczególnie ważny temat, którego rola w firmach jest coraz bardziej zauważalna. Po głośnych incydentach, jakie miały miejsce na duże korporacje skutkujące wyciekami danych firmy zaczęły przywiązywać znacznie większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa niż dotychczas.

Reguły jakimi powinien się kierować użytkownik

Nieodłącznym elementem, z jakim związane jest bezpieczeństwo IT w firmie, jest polityka bezpieczeństwa. Jest to dokument, który zawiera zbiór reguł, postaw i zachowań mających wpływ na utrzymanie optymalnego poziomu bezpieczeństwa. Mowa tutaj też o różnych incydentach i rozwiązaniach, które wpływają na ochronę zarówno użytkownika końcowego, jak i całej infrastruktury. Dlatego, jeśli pracujemy w firmie, która posiada taki dokument, to powinniśmy stosować się do jego reguł. Pozwoli to uniknąć uchybień i zagrożeń.

Wpływ oprogramowania na bezpieczeństwo

Jednak zdarzają się sytuacje, gdy na komputerze użytkownika pojawi się złośliwe oprogramowanie typu malware lub spyware. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności powinna interweniować nasza ochrona antywirusowa w postaci oprogramowania, którego celem jest jego zablokowanie i usunięcie zagrożenia. Takie działanie ma na celu powstrzymanie infekcji, która może przenieść się na pozostałe urządzenia poprzez sieć firmową. Natomiast w przypadku sieci firmowej powinny w odpowiedni sposób interweniować systemy mające na celu ochronę zasobów sieciowych. Stosowanie takich rozwiązań w znaczny sposób pozwala poprawić bezpieczeństwo. Nie możemy jednak zapominać o rozwoju technologii, który wymusza stosowanie aktualnego oprogramowania, które skutecznie udaremni atak na nasze zasoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *