sobota, 18 maja, 2024
Uncategorized

Co jedzą pająki?

Myli się ten, kto uważa, że pająki to drapieżniki tylko owadożerne. Okazuje się, że czasem zjadają również „dania” wegetariańskie. Szerzej na temat tego, czym żywią się pająki opowie nam arachnolog, dr Katarzyna Nowacka.

– Co jedzą pająki?

– „ Już dawno my, naukowcy potwierdziliśmy, iż pająki polują nie tylko na owady, ale urozmaicają swoją dietę również rybami, nietoperzami a nawet żabami. Dzisiaj wiadomo już na pewno, że od czasu do czasu zjadają także rośliny. Udowodnili to w ostatnim czasie badacze z Uniwersytetu w Bazylei oraz Uniwersytetu w Cardiff. Okazuje się, że nawet 10 gatunków pajęczaków żywi się kwiatami storczyka, paproci, trawą czy niektórymi odmianami drzew. Pająki jedzą głównie ich nektar, pyłki, soki mleczne, liście, spadź i nasiona. Najwięcej roślin zjadają te pająki, których naturalnym środowiskiem jest roślinność. To gatunek Salticidae – aż 60% jednostek tego typu ma doskonałą zdolność do wyszukiwania korzystnego pożywienia roślinnego.

Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pająki, które jedzą rośliny, żyją niemalże na wszystkich kontynentach świata. Nie znajdziemy ich jedynie na Antarktydzie. Moi koledzy – badacze dowiedli również, że największa liczba pająków roślinożernych występuje w strefach ciepłych, bo tam znajdują sporą ilość kwiatowych nektarów. To właśnie nektar jest ich ulubioną pożywką, jeśli weźmiemy pod uwagę rośliny, jakie pająki są w stanie strawić i wydalić. Warto przy tym zaznaczyć, iż odkrycie, co do nowych upodobań żywieniowych pajęczaków daje solidne podstawy do tego, by uznać, iż baza pokarmowa tych drapieżników stanowczo się rozszerza. Z całą pewnością, nie grozi im wyginięcie na skutek niedoborów owadów w jakiejkolwiek strefie.

Ciekawostką jest na pewno pająk z gatunku Bagheera Kiplingi, którego aż 90% diety stanowią właśnie rośliny. Co więcej, pożywienie podkrada on mrówkom, skutecznie ich unikając poprzez upodobnianie się do nich zachowaniem a nawet zapachem. Pająk ten zajada się nektarem oraz wypustkami z ogromną ilością składników odżywczych akacji, jakie porastają w Ameryce Środkowej i Meksyku.

Zadziwia przy tym wszystkim fakt, iż do tego pory uznawano przecież, że pająki nie mają zdolności trawiennych. Swoim ofiarom drapieżniki tego rodzaju wpuszczają jad z enzymami trawiennymi, który „rozpuszcza” wnętrze, po czym pająk je wysysa. Te, które są roślinożerne, nie używają jadu a poszczególne części rośliny zjadają w całości. Dodam jeszcze, iż badania nad systemem żywieniowym pająka – wegetarianina trwały blisko 50 lat, zakończyły się w 2009 roku. Sam pająk z gatunku Baheera Kiplingi został odkryty przez arachnologów niedawno, bo niecałe 100 lat temu.

Jeśli interesuje Was szczegółowa „dieta” pająków to należałoby wziąć pod uwagę konkretny gatunek. Przypominam, że na całym świecie jest ich około 30 000 a kolejne są nadaj odkrywane. Sama przedstawiłam przykład pająków, które żywią się głównie roślinami, bo wydaje mi się, że to niezwykłe odkrycie, na pewno wiele zmieniające w stawianych przez naukowców tezach dotyczących życia tychże drapieżników”.

5 komentarzy do “Co jedzą pająki?

 • Czy tu jest mowa o aktualnych trendach w modelingu? Bo opis pasuje do tych modelek z telewizji, które mają żebra na wierzchu i wystające kości. A tak na serio to ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 • I have noticed you don’t monetize your website, don’t waste your traffic, you can earn extra cash
  every month because you’ve got hi quality content.

  If you want to know how to make extra money, search for: best adsense
  alternative Wrastain’s tools

  Odpowiedz
 • mam „las w szkle” . już 3 miesiące. miesiąc temu wpuściłam tam pajączka. żyje. mimo że lasek tylko czasami wietrze i zraszam. może on się faktycznie żywi roślinkami? [ paprotka , mech, kora drzewka]

  Odpowiedz
 • No trochę zaskoczył mnie ten artykuł, co jedzą pająki, bo się nie spodziewałem 😀 A ostatnio też sobie trochę doczytuję ciekawostek o nich 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *