sobota, 18 maja, 2024
Uncategorized

Jak zachować bezpieczeństwo podczas zabawy z dzieckiem?

Zabawa to samodzielna aktywność każdego dziecka. To swobodna reakcja, niedyktowana przez osoby dorosłe. Zabawa ma jednak nie tylko dostarczać rozrywki, ale również uczyć, uświadamiać, wpływać na sprawność ruchową. Zabawa ma też pozwalać na zdobywanie doświadczenia, uczenie się na błędach oraz pobudzanie wyobraźni. Przede wszystkim, aby tak rzeczywiście było, zabawa musi być bezpieczna.

Zabawa dziecka musi być kontrolowana przez jego opiekunów. Wyobraźmy sobie całkowitą swawolę na osiedlowym placu zabaw. Gdyby nie interwencja dorosłych, pewnie długo nie musielibyśmy czekać na tragiczne konsekwencje szalonego skakania po drabinkach czy zbyt wysokiego bujania na huśtawce.

Nie inaczej jest, jeśli pod uwagę weźmiemy zabawki, jakie dostarczamy dziecku przy różnych okazjach. To właśnie one pozwalają spędzać wolny czas na relaksie i odprężeniu. Mają też edukować. Każda zabawka, jaką chcemy kupić dziecku, powinna być przez nas dokładnie sprawdzona.

Zabawka a wiek dziecka

Zabawka może być doskonałej jakości, ale jeśli zostanie nieodpowiednio dobrana pod względem wieku malucha, może zagrażać jego bezpieczeństwu. Gadżety dla starszych dzieci mogą posiadać małe i ostre elementy. Starszak będzie doskonale wiedział, jak z takiej zabawki korzystać natomiast maluch może zrobić sobie krzywdę. Pierwsza zasada to: „Dopasuj zabawkę do wieku dziecka”.

Skład zabawki

Najlepsze są zabawki wykonane z drewna. To ekologiczny surowiec, który w żadnym stopniu nie wpłynie na zdrowie dziecka. Zabawki drewniane nie są ostre, nie zawierają małych elementów, nie zostają potraktowane toksyczną farbą. Nie ma też w ich przypadku ryzyka, iż podczas użytkowania zabawka ulegnie zniszczeniu. Drewnianymi klockami czy samochodzikiem z drewna będą się bawić jeszcze kolejne pokolenia.

Należy stronić za to od zabawek plastikowych. Przede wszystkim tych, które sprowadzane są z Chin. Nie powinna zachęcać nas niska cena.

Cena zabawek, np. sortery dla dzieci

Okazuje się, że za te całkiem bezpieczne zabawki niestety trzeba zapłacić więcej. Nie jest to natomiast wymysł producentów a realia. Dobrej jakości materiał kosztuje i nie ma w tym nic dziwnego. Chcąc dobierać odpowiednie zabawki dla swojego dziecka, zawsze zwracaj uwagę na etykietę. Czy producent posiada wszelkie niezbędne certyfikaty? Czy zabawka jest nie tylko bezpieczna w użytkowaniu, ale i ekologiczna? Czy zabawka posiada zapis o wieku dziecka, które może z niej korzystać? Czy zaznaczone są na niej informacje dotyczące surowców, z jakiej została wykonana? Jeśli jakichkolwiek danych brakuje, to znak, że powinnaś odłożyć gadżet na półkę. Nawet, jeśli zabawka wydaje się atrakcyjna a do tego kosztuje grosze.

Kontrola osób dorosłych

W żadnym wypadku nie powinniśmy zakłócać dziecku zabawy. Nie oznacza to jednak, że w trakcie tego typu relaksu mogą robić co im się żywnie podoba. Interesujmy się tym, co robią nasze dzieci w wolnym czasie. Zastanówmy się, czy na pewno zależy nam jedynie na chwili spokoju. Czy jeśli pozwolimy maluchowi na beztroską zabawę gadżetem wątpliwego pochodzenia, by tylko mieć czas dla siebie, będziemy korzystnie wpływać na jego rozwój?

Warto poznać wyniki badań psychologów, którzy zgodnie potwierdzają, że rozwój malucha przebiegać będzie sprawnie, kiedy opiekun przyłączy się do zabawy z dzieckiem. Nic tak nie wpływa na dzieci dobrze jak poczucie bliskości z rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *