Czym jest olejek jałowcowy?

Medycyna naturalna to prawdziwy „konik” czasów starożytnych. Przy pomocy roślin leczono tam szereg rozmaitych schorzeń. Olejek jałowcowy zaczęto na przykład stosować jeszcze w starożytnym Egipcie, Macedonii, Grecji, Chinach oraz Indiach. Jego właściwości są wszechstronne. Najczęściej stosowano go w celach odkażania ran jak również przy przeziębieniach i stanach grypowych. Olejek jałowcowy skutecznie zwalcza nieżyt nosa oraz kaszel (suchy i mokry).

Jak pozyskiwany jest olejek jałowcowy?

Do tworzenia olejku jałowcowego wykorzystuje się owoce jałowca pospolitego, tzw. szyszkojagody. To właśnie ich skład jest najbardziej dobroczynny, owoce jałowca zawierają bowiem kadinen oraz alfa-pinen i to właśnie te substancje wykazują najlepsze właściwości.

Jakie właściwości ma olejek jałowcowy?

Zarówno jeszcze w starożytności jak i współcześnie, olejek jałowcowy zaleca się przede wszystkim pacjentom z chorobami górnego układu oddechowego. Co więcej, lekarze polecają go już po chorobie, w celach rekonwalescencji, w stanach osłabienia odporności.

Ale to nie jedyne właściwości olejku jałowcowego. Wykazano, że działa on także antyseptycznie, stosuje się go w celach odkażania ran. Coraz częściej wykorzystuje się go również przy zaburzeniach układu pokarmowego, przede wszystkim wspomaga trawienie, reguluje wydzielanie soku trawiennego oraz żółci. Może być też stosowany w celach niwelowania niekorzystnych objawów kamicy nerkowej – działa moczopędnie i rozgrzewająco, odkaża drogi moczowe.

Olejek jałowcowy może być też stosowany przy chorobach żył, schorzeniach reumatycznych oraz rwie kulszowej – działa wtedy przeciwbólowo. Zalecają go też proktolodzy, szczególnie korzystne działanie wykazuje jako środek wspomagający leczenie farmakologiczne hemoroidów.

Ciekawostką może być fakt, iż olejek z jałowca pospolitego działa dobroczynnie także na nasz stan psychiczny – uspokaja, zapobiega bezsenności, łagodzi stany lękowe, poprawia koncentrację uwagi, pamięć i dodaje energii w stanach apatii.

Co więcej, można korzystać z niego także w przypadku problemów skórnych. Leczy trądzik młodzieńczy, cellulit, rozstępy, niweluje świąd, jednak przy takim zastosowaniu koniecznym jest zachowanie szczególnych środków ostrożności.

Środki ostrożności

Nie powinny z niego korzystać dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie jest korzystny także dla osób, które cierpią z powodu alergii skórnych – może wywoływać zaczerwienienie, podrażnienie czy nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Wszyscy, którzy chcą czerpać korzyści z jego właściwości, muszą stosować go zgodnie z zaleceniami producentów, w innych przypadkach może być wręcz szkodliwy dla zdrowia a nawet niebezpieczny.

Trzeba pamiętać, że olejek jałowcowy jest środkiem łatwopalnym (jak wszystkie olejki eteryczne). Nie można stosować go w formie nierozcieńczonej, trzeba chronić szczególnie oczy. Co ważne, doustnie może być stosowany tylko w minimalnej ilości, przy przedawkowaniu może wywoływać torsje – w takich przypadkach niezbędna staje się konsultacja z lekarzem rodzinnym.

Aby olejek jałowcowy zachował swoje właściwości, należy trzymać go w ciemnym i chłodnym miejscu, niekorzystnie działają na niego promienie słońca.

2 myśli na temat “Czym jest olejek jałowcowy?

 • Lipiec 20, 2016 o 9:08 am
  Permalink

  Uniwersalny lek pamiętam jak mój dziadek tego używał gdy miał problem z zatokami.

  Odpowiedz
 • Sierpień 10, 2016 o 1:06 pm
  Permalink

  Ta jak to staro górolsko tradycja nakazuje dziołchy po łydkach trzo lać jałowcem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *