sobota, 20 kwietnia, 2024
Uncategorized

Czy oglądanie telewizji może być niebezpieczne?

Do codziennego oglądania telewizji przyznaje się aż 65% Polaków. Okazuje się, że wybrane programy wcale nie muszą być wyświetlane na odbiornikach telewizyjnych.

Prawie połowa z nas równie chętnie wybiera w tym celu laptop czy komputer. Nieco rzadziej (ale jednak) TV oglądamy przy użyciu smartfona, tableta i konsoli do gier. To kobiety włączają odbiorniki częściej – głównie są to osoby pomiędzy 35 a 50 rokiem życia, często niezatrudnione. Statystyczny Polak poświęca każdego dnia aż 2,5 godziny na wpatrywanie się w ekran. Najchętniej oglądamy wiadomości i seriale. Biorąc pod uwagę, iż na kulturę przeznaczamy codziennie jedynie 2 minuty, to wyniki te są niezwykle zatrważające.

Kolejne badania jasno wskazują na fakt, iż nadmierne oglądanie programów telewizyjnych nie jest korzystne dla naszego funkcjonowania. Czy jednak oglądanie TV może być niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet życia? Na to pytanie postara się odpowiedzieć badacz zjawisk socjologicznych, dr Bartosz Konopka.

– „Okazuje się, że tak. Potwierdzają to najnowsze wyniki badań, jakie przeprowadzili amerykańscy naukowcy z National Cancer Institute (NCI). Badania te wydają się być jak najbardziej miarodajne bowiem specjaliści przyglądali się codzienności aż 221 000 osób, w przedziale wiekowym 50-71 lat. Próba ta została dobrana bez względu na płeć natomiast warto zauważyć, iż przed rozpoczęciem eksperymentu, żaden z badanych nie wykazywał jakichkolwiek oznak chorób przewlekłych. Jego wyniki były przerażające – potwierdzono, iż długotrwałe oglądanie telewizji ma związek z powstawaniem chorób krążenia, chorób sercowo naczyniowych a nawet nowotworów. Przemyślenia idą jeszcze dalej, otóż oglądanie TV może zwiększać ryzyko powstawania cukrzycy, chorób wątroby i całego układu pokarmowego, choroby Parkinsona a także stanów zapalnych płuc oraz grypy.

Wiele wskazuje na to, że podczas oglądania programów telewizyjnych uaktywnia się wskaźnik fizycznej nieaktywności, telewizję oglądamy przecież siedząc zazwyczaj w wygodnym fotelu czy leżąc na kanapie. To właśnie to „nic nierobienie” sprzyja powstawaniu niekorzystnych dla zdrowia skutków. Niestety, wydaje się, że sytuacja ta nie zmieni się a wręcz przeciwnie, może się jeszcze bardziej pogłębiać. Zauważmy, że oglądanie telewizji to najczęściej występująca forma spędzania wolnego czasu – dla przykładu, Amerykanie właśnie w ten sposób spędzają niemalże ponad połowę wolnych od codziennych obowiązków chwil.

Moi koledzy – lekarze, wysnuwają na podstawie tychże badań daleko idące wnioski. Według nich, choroby, jakie powstają w związku z nadmiernym oglądaniem TV są praktycznie takie same, z jakimi mogą borykać się zawodowi kierowcy czy osoby, których praca odbywa się tylko w pozycji siedzącej – to głównie pracownicy biurowi, których podstawowym narzędziem pracy jest komputer.

Dodam jeszcze, że naukowcy z Ameryki twierdzą, iż codzienne spędzanie czasu przed odbiornikiem telewizyjnym zwiększa ryzyko nagłego zgonu z jakiegokolwiek powodu aż o 15%. Ryzyko to zwiększa się w miarę częstotliwości oglądania programów telewizyjnych, jeśli taka forma spędzana wolnego czasu odbywa się w ilości większej niż 3 godziny dziennie”.

3 komentarze do “Czy oglądanie telewizji może być niebezpieczne?

  • Wszystko w nadmiarze szkodzi co za dużo to nie zdrowo. W przypadku horrorów istnieje ryzyku wystąpienia ataku epilepsji.

    Odpowiedz
  • Jak się cieszę że nie mam telewizora i nie muszę tracić czasu na te bzdety za które chcą abonament. No może będę zdrowsza 😀

    Odpowiedz
  • Zdjęcie poprostu powala jak ten gościu siedzi i udaje dziewczynkę z zapałkami. buahaha

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *