Czy mamuty żyły w Polsce?

Mamuty wyginęły około 12 000 lat temu, czyli dokładnie wtedy, kiedy zakończyła się epoka lodowcowa. Te wyjątkowe zwierzęta, o długiej (do 50 centymetrów) sierści i skręconych kłach żyły na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Do dzisiaj archeolodzy odnajdują szczątki ich szkieletów, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej o ich bytowaniu. Na pytanie „Czy mamuty żyły w Polsce?” odpowiada paleontolog, profesor Michał Zarzycki.– „Okazuje się, że tak i do dzisiaj znaleziono wiele dowodów, które o tym świadczą. Jakieś 50 lat temu odnaleziono na przykład dawne cmentarzysko mamutów w Krakowie, zaraz pod Kopcem Kościuszki. Co ciekawe, kości mamutów odnalazł tam mieszkaniec tego miasta podczas budowy swojego domu.

Naukowcy potwierdzili, iż właśnie w tym miejscu zaganiano niegdyś te zwierzęta i skazywano na masową śmierć – zabijano je kijem z nabitym na niego ostrym krzemieniem. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż mamucie kości odnajdywano już w średniowieczu i wtedy uznawano, że są to kości … smoka!

Ale Kraków to nie jedyne miejsce w Polsce, w którym odnaleziono ślady mamutów. Największą część szkieletu, jaką udało się do tej pory wykopać w całości stanowi czaszka tego zwierzęcia. Znalazły ją bawiące się w Wisłoku (nieopodal Dębicy) dzieci. Duży odłam szkieletu mamuta znaleziono również w kopalni piasku, w Pyskowicach.

Ostatnie doniesienia archeologów mówią również o odnalezionym zębie mamuta w osuszonym stawie, nieopodal Wodzisławia Śląskiego. To najnowsze odkrycie moich kolegów, badaczy. Co ważne, na tych samych terenach odnajduje się szczątki tychże zwierząt średnio kilka razy w roku. Oznacza to, że żyły tu w dużych skupiskach. Warto zaznaczyć, że kości, jakie zostają odkopywane, należały zarówno do młodych jak i całkiem dorosłych osobników. Co ważne, znaleziska są bardzo okazałe. Ząb liczy sobie około 40 centymetrów długości.

Niegdyś znaleziono tu w innym stawie mamuci cios o długości ponad 110 centymetrów! W tym samym zresztą miejscu odkryto nie tak dawno kilka stanowisk paleolitycznych. To tutaj odnaleziono na przykład narzędzia wykonane z krzemieni – najprawdopodobniej służyły one łowcom do polowania na mamuty. Do dzisiaj badaczy zastanawia fakt, jak ówczesnym mieszkańcom tychże rejonów udawało się zabijać tak potężne zwierzęta przy pomocy niewielkich ostrzy z krzemienia – liczyły tylko 12 centymetrów długości. Mamuty miały przecież nawet 4 metry wysokości a ich waga osiągała nierzadko 10 ton.

Jedno jest pewne, mamuty w Polsce żyły i to w licznych stadach. Świadectwa ich bytowania odnajdujemy dzisiaj my, paleontolodzy, ale również archeolodzy czy przypadkowi mieszkańcy danego terytorium kraju. Nierzadko nie trzeba ich wcale wykopywać, bo w wielu przypadkach odsłaniane są samoistnie, na przykład w efekcie wysuszenia stawów czy znacznego spadku poziomu wody w jeziorach. Dzięki szczątkom kości możemy dowiedzieć się więcej o życiu tychże zwierząt – udowodniono na przykład, że mamuty nie wyginęły na skutek ingerencji ludzkiej, ale poprzez czynniki genetyczne”.

2 myśli na temat “Czy mamuty żyły w Polsce?

 • 15 lipca, 2016 o 11:29 am
  Permalink

  Jasne że żyły i żyją nadal. Wystarczy jechać w autobusie i można bardzo często na nie trafić. Łatwo je rozpoznać w okresie letnim bo wyglądają normalnie ale nie znają mydła i antypespirantu.

  Odpowiedz
  • 18 lipca, 2016 o 10:39 am
   Permalink

   No i jeszcze jak pchają się by usiąść. Prawie człowieka staranują by rozwalić swoje cztery litery na brudnym siedzeniu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *